Zmiana roku obrotowego - jak wpływa na wynik finansowy firmy

Aleksander Szostak
rozwiń więcej
W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident zwrócił nam uwagę na brak dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym powierzono mi przygotowanie projektu takiej dokumentacji. Jednocześnie kierownictwo firmy zastanawia się nad zmianą roku obrotowego. Czy zapisy dotyczące roku obrotowego powinny znaleźć się w zasadach (polityce) rachunkowości? Jaki wpływ na wynik finansowy będzie miał wybór przez spółkę roku obrotowego innego niż kalendarzowy?

RADA

Autopromocja

Wybór roku obrotowego powinien znaleźć się w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. Decyzja taka może mieć znaczący wpływ na wynik finansowy. Głównym skutkiem będzie odroczenie zapłaty podatku dochodowego i możliwość reinwestowania zaoszczędzonych w ten sposób środków.

uzasadnienie

W wielu swoich zapisach ustawa o rachunkowości daje jednostce prawo wyboru stosowanych zasad. W niektórych sytuacjach decyzja dotycząca przyjęcia tych, a nie innych zasad rzutuje na wynik finansowy jednostki. Wiele jednostek nie korzysta jednak z możliwości kształtowania swojego sprawozdania finansowego, a tym samym wyniku finansowego.

Przypomnijmy tylko, że ustawa o rachunkowości (art. 10) wskazuje, iż jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, w szczególności dotyczące:

l okeślenia roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych,

l metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,

l sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych,

l systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.

Już pierwszy wymieniony punkt daje duże możliwości wpływania przez kierownictwo firmy na wynik finansowy. Charakterystyczne jest jednak to, że wiele firm rozważa możliwość zmiany swojego roku obrotowego, jednak w rzeczywistości stosunkowo rzadko się na ten ruch decydują. Oczywiście jak większość rozwiązań również i to nie cechuje się samymi zaletami. Negatywnym aspektem zmiany roku obrotowego jest konieczność przestawienia administracji i służb finansowych na nowy cykl roczny oraz nowe zasady budżetowania, uwzględniające zmodyfikowane strumienie pieniężne. Kolejnym kłopotem dla firm jest konieczność modyfikacji systemów komputerowych.

Wskazane elementy negatywne mają jednak skutek jednorazowy i występują w początkowej fazie przejścia na nowy rok obrotowy. Z tego powodu nie powinny przesłaniać trwałych efektów finansowych, którym może być przede wszystkim podniesienie efektywności podatkowej poprzez odłożenie w czasie zapłaty podatku dochodowego.

Dla porządku przypomnijmy, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych (art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości). Zmiana roku obrotowego spowoduje zatem zmianę okresu rozliczeniowego do celów podatkowych, a także konieczność zmian w dokumentach organizacyjnych (umowie, statucie).

Przykład

Spółka Kalbornia jest producentem odzieży damskiej. Zdecydowaną większość produkcji spółki stanowią kolekcje wiosenne i letnie. Najwyższy dochód na sprzedaży swoich kolekcji spółka osiąga w miesiącach styczeń-lipiec. Do tej pory jej rok obrotowy i podatkowy był zgodny z rokiem kalendarzowym. Spróbujmy ocenić skutki finansowe związane z przejściem spółki na rok podatkowy i bilansowy obejmujący okres od sierpnia do lipca.

Dochody spółki w poszczególnych miesiącach kształtowały się w sposób następujący (dane w tys. zł):

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 

Nie wdając się w szczegółowe wyliczenia, łatwo zauważyć, że zmiana roku obrotowego (podatkowego) doprowadzi do tego, że przez pierwsze sześć miesięcy nowego roku obrotowego (od sierpnia do stycznia włącznie - dopiero w deklaracji podatkowej za luty spółka wykaże dochód do opodatkowania) spółka nie zapłaci podatku dochodowego. Przed zmianą roku obrotowego podatek uiszczony byłby już w pierwszym miesiącu roku obrotowego i płacony byłby przez kolejnych siedem miesięcy (do lipca włącznie).

Przykład pokazuje, że zmiana roku obrotowego spowodowała odłożenie w czasie obciążenia podatkowego. Jednostka może reinwestować zaoszczędzony podatek, osiągając dodatkowe przychody. Co prawda zmiana roku obrotowego (podatkowego) nie ma wpływu na wynik działalności operacyjnej, ale spowoduje zwiększenie przychodów z działalności finansowej. Dodatkowe przychody będą osiągane za okres od osiągnięcia dochodu do momentu zapłacenia podatku od tego dochodu. W tym przypadku będzie to okres około pół roku.

Jak widać, dla wyniku finansowego prezentowanego w sprawozdaniu finansowym ważne znaczenie może mieć wybór określonych zasad (polityki) rachunkowości. Wskazana w przykładzie spółka osiągnęła dochód w jednym półroczu, a w drugim ponosiła stratę. W rzeczywistości wynik finansowy w poszczególnych miesiącach może kształtować się w sposób bardziej skokowy (zmienny). Dlatego przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić dokładną symulację. Warto zadać sobie ten trud, ponieważ korzyści z tego tytułu mogą sięgnąć nawet kilkunastu procent wartości wyniku finansowego netto.

Zmiana roku obrotowego jest tylko jedną z możliwości kształtowania sprawozdania finansowego poprzez wybór odpowiednich zasad (polityki) rachunkowości. W kolejnych opracowaniach przedstawimy możliwe skutki innych zmian w tym zakresie.

l art. 3 i 10 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Aleksander Szostak

specjalista z zakresu rachunkowości i audytu, pracownik międzynarodowej firmy audytorskiej

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...