Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Anna Kędziora
rozwiń więcej
inforCMS
Ustawa o rachunkowości określa, że podmioty gospodarcze stosujące przepisy ustawy mają obowiązek przeprowadzać okresowo spis z natury składników majątku. Prace inwentaryzacyjne powinny rozpocząć się najwcześniej 1 października, a zakończyć najpóźniej 15 stycznia następnego roku. Ponieważ rozpoczął się okres przeprowadzania inwentaryzacji, przedstawiamy najważniejsze dokumenty z tym związane.

- Zarządzenie Nr 17 z dnia 10 września 2007 r. w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku na dzień 31 grudnia 2007 r.

Autopromocja

- Zarządzenie Nr 20 z dnia 25 września 2007 r. w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej

- Oświadczenie przedinwentaryzacyjne osoby materialnie odpowiedzialnej

- Ewidencja druków ścisłego zarachowania

- Arkusz spisu z natury towarów handlowych (materiałów, środków trwałych) sporządzony na dzień 31 grudnia 2007 r.

- Zestawienie zbiorcze spisów z natury

 

Przeprowadzenie inwentaryzacji rodzi konieczność sporządzenia wielu dokumentów. Przepisy nie określają dokładnie jakich, pozostawiając tę kwestię do rozstrzygnięcia kierownikowi jednostki. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy druki - związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwentaryzacji, które stanowią niezbędne minimum, jeśli chodzi o zakres dokumentowanych zdarzeń.

Inwentaryzację można podzielić na 3 podstawowe etapy:

I. W pierwszym etapie należy wydać zarządzenie wewnętrzne powołujące komisję inwentaryzacyjną, zarządzenie wewnętrzne w sprawie inwentaryzacji rocznej, przygotowanie arkuszy spisowych itp.

II. Przeprowadzając samą inwentaryzację - co stanowi drugi etap - należy sporządzić oświadczenia wstępne i końcowe osób odpowiedzialnych materialnie, arkusze spisów z natury oraz protokołów inwentaryzacyjnych, załączniki do arkuszy spisowych, protokoły wyceny zapasów, sprawozdania zespołów spisowych z przebiegu i wyników inwentaryzacji, sprawozdań lub protokołów kontroli inwentaryzacji.

III. W ostatnim etapie należy ustalić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne. W tym celu sporządza się zestawienia zbiorcze spisów z natury, zestawienia różnic inwentaryzacyjnych, zestawienia kompensat niedoborów i nadwyżek na artykułach podobnych, wyjaśnienia osób odpowiedzialnych materialnie, decyzje kierownika jednostki, polecenia księgowania dotyczące ujęcia w ewidencji rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych (dokumentację poinwentaryzacyjną przedstawimy w kolejnym numerze).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla przypomnienia przedstawiamy tabelę dotyczącą terminów inwentaryzacji i częstotliwości ich przeprowadzania (zob. tabela).

Chociaż nie wynika to z wprost z przepisów ustawy o rachunkowości, wskazane jest, żeby kierownik jednostki w wydanym przez siebie zarządzeniu określił terminy i zasady przeprowadzenia inwentaryzacji. Służyć to będzie prawidłowemu przygotowaniu inwentaryzacji poprzez określenie procedur związanych z ustaleniem składu komisji inwentaryzacyjnej, celów i sposobów, a także metod inwentaryzacji.

Przykład zarządzenia kierownika jednostki w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku zawiera wzór nr 1.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejnym etapem jest wydanie zarządzenia w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej - zob. wzór nr 2.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przed rozpoczęciem spisu z natury należy przyjąć od osoby materialnie odpowiedzialnej stosowne oświadczenie - zob. wzór nr 3.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejnym etapem jest przygotowanie przez dział księgowości ostemplowanych i ponumerowanych arkuszy spisowych. Główny Księgowy jest zobowiązany wydać arkusze spisowe przewodniczącemu Komisji Inwentaryzacyjnej w dniu rozpoczęcia inwentaryzacji.

 

Arkusze spisu z natury są drukami ścisłego zarachowania (objęte są kontrolą zużycia).

Przewodniczący Komisji kwituje podpisem odbiór arkuszy w ewidencji druków ścisłego zarachowania, której przykład zawiera wzór nr 4. Wzór 5, to arkusz spisu z natury.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po zakończeniu inwentaryzacji wskazane jest sporządzenie zbiorczego zestawienia spisów z natury (zobacz wzór nr 6), które służy wprowadzeniu na jeden dokument wszystkich spisywanych składników majątku firmy. Ułatwia to późniejszą ich analizę, np. poprzez segregowanie według magazynów, materiałów, towarów, itd.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anna Kędziora

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...