Zostało kilka dni na podpisanie sprawozdania finansowego

Adam Kuchta
rozwiń więcej
inforCMS
Czas na przygotowanie sprawozdania finansowego upływa z końcem marca. Na sporządzenie sprawozdania i jego podpisanie jednostki prowadzące księgi rachunkowe mają 3 miesiące, licząc od dnia bilansowego. Termin do 31 marca obowiązuje, gdy rok rozrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Natomiast, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy - podpis składają wszyscy członkowie tego organu (art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Autopromocja

O tym, kto podpisuje sprawozdanie finansowe, decyduje forma prawna prowadzonej przez jednostkę gospodarczą działalności. Dlatego też kierownicy jednostek składają podpisy jak następuje:

- w przypadku przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą podpis składa osoba fizyczna prowadząca działalność;
- w przypadku spółki cywilnej i spółki jawnej podpis składają wspólnicy prowadzący sprawy spółki;
- w przypadku spółki partnerskiej podpis składają wspólnicy prowadzący sprawy spółki albo zarząd;
- w przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej podpis składają komplementariusze prowadzący sprawy spółki;
- w przypadku spółki z o.o. i spółki akcyjnej podpisy składa zarząd;
- w przypadku jednostki będącej w postępowaniu upadłościowym podpisy składają: likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym, prowadzący przedsiębiorstwo upadłego.

Podpis musi znajdować się na wszystkich częściach sprawozdania finansowego, czyli na wprowadzeniu do sprawozdania, bilansie, rachunku zysków i strat, dodatkowych informacjach i objaśnieniach, jak również na rachunku przepływów pieniężnych i zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym. W praktyce często ze względów ostrożnościowych zdarza się, że każda ze stron opatrzona jest podpisem, w celu uniknięcia nieuprawnionej wymiany jakiejkolwiek ze strony.

Ustawa o rachunkowości zakłada możliwość odmowy podpisania sprawozdania przez głównego księgowego lub kierownika jednostki, co wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania. Przyczynę odmowy złożenia podpisu może być m.in. przejęcie przez głównego księgowego obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w trakcie roku bądź po jego zakończeniu, co uniemożliwia mu uzyskanie pewności, co do rzetelności prowadzonych ksiąg.

Kto jest zobowiązany podpisać sprawozdanie finansowe, gdy w trakcie roku obrotowego, za który sporządzany jest dokument, nastąpiła całościowa lub częściowa zmiana składu zarządu? W takiej sytuacji sprawozdanie podpisują osoby, które na dzień sporządzenia sprawozdania pełniły funkcję kierownika jednostki.

Dość istotne znaczenie ma także data podpisania sprawozdania finansowego. Ważne jest, aby wszystkie części składowe sprawozdania były opatrzone taką samą datą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy w jednostce wystąpiły zdarzenia po dniu bilansowym, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania, które wpływają w sposób istotny na przygotowane sprawozdanie. Wtedy bowiem sporządza się nowe sprawozdanie finansowe i uprawnione osoby podpisując je podają nową datę podpisu.

Osoby podpisujące sprawozdanie finansowe biorą na siebie odpowiedzialność za zawarte tam informacje, czyli potwierdzają, że sprawozdanie to jest kompletne i przedstawia zgodny z prawdą i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.

Odpowiedzialność za wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym także za nadzór, ponosi kierownik jednostki, nawet jeżeli niektóre z obowiązków w tym zakresie zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, np. głównemu księgowemu. Powierzenie odpowiedzialności głównemu księgowemu nie oznacza jednak, że kierownik jednostki już jej nie ponosi. Zakres odpowiedzialności kierownika ma charakter nieograniczony, odpowiada on bowiem nadal z tytułu nadzoru za rachunkowość jednostki.

Warto wiedzieć, że w ubiegłym roku rozszerzono grupę osób odpowiedzialnych za sprawozdanie finansowe jednostki. Dołączono do ustawy o rachunkowości art. 4a, który przewiduje solidarną odpowiedzialność kierownika jednostki oraz członków rady nadzorczej lub innych organów nadzorujących jednostki za zgodne z ustawą sporządzenie (oraz publikację) sprawozdania finansowego oraz sprawozdanie z działalności jednostki. Przepis ten obarcza członków rady nadzorczej odpowiedzialnością za sprawozdanie finansowe, mimo że sami sprawozdania nie podpisują.

Podstawa prawna

- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

 

Księgowość
Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?
21 lis 2024

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?
21 lis 2024

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia
21 lis 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?
21 lis 2024

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
21 lis 2024
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?
20 lis 2024

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
20 lis 2024
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT
20 lis 2024

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...