Koniec raju podatkowego na Cyprze?

inforCMS
Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem może spowodować, że zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Ministerstwo Finansów nie chce jednak ujawnić szczegółów nowej umowy.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów w maju zakończyły się negocjacje dotyczące zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Cypru, co w początku czerwca potwierdził wiceminister finansów, Maciej Grabowski.

Autopromocja

- Na początku maja udało nam się renegocjować konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Przede wszystkim zależało nam na usunięciu z tej umowy niekorzystnych zapisów zawierających podatkowe zachęty dla zakładania fikcyjnych spółek za granicą, tzw. klauzuli tax sparing - powiedział Grabowski.

Stwierdził, że wynegocjowana umowa zakłada zmianę zasad opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki zarejestrowane na Cyprze oraz wynagrodzeń menedżerów tych spółek, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi.

Wyjaśnił też, że rozpoczęła się już procedura uzyskania zgody Rady Ministrów na podpisanie protokołu o zmianie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz dodał, że jeśli taka zgoda zostanie wyrażona, jego podpisanie nastąpi w „niedługim czasie".


Czego potrzeba, aby protokół do umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wszedł w życie?


Procedury wymagają, by w obu państwach została przeprowadzona procedura ratyfikacyjna, którą w Polsce poprzedzić powinno przyjęcie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw ustawy o wyrażeniu zgodę na ratyfikację. Od strony polskiej w pierwszej kolejności rząd powinien wyrazić zgodę na podpisanie protokołu, a następnie skierować do Sejmu wniosek o przyjęcie ustawy o ratyfikacji protokołu o zmianie konwencji w sprawie podwójnego opodatkowania.

Jeśli do końca roku w obu państwach zakończy się procedura notyfikacyjna, to nowe zasady unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Cyprem mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r.


Czy Cypr jest nadal korzystny?


Po pierwsze, dopóki zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zostaną ogłoszone, lub upublicznione, zakres wprowadzonych zmian opiera się wyłącznie na przypuszczeniach. Z informacji podanych w mediach wynika, że z umowy zostanie usunięta klauzula tax sparing, która polega na dopuszczalności zaliczenia na poczet podatku w jednym kraju podatku, który mógłby być pobrany w drugim kraju nawet jeśli podatek w tym drugim kraju nie jest pobierany. Po wejściu w życie tych protokołu do umowy z Cyprem nie będzie już możliwe odliczenie od podatku należnego w Polsce hipotetycznie pobieralnej (a nie pobranej) kwoty 10% podatku, w efekcie czego podatek od dywidend wynosić będzie nie 9% jak teraz, a 19%. Zostanie także usunięty zapis, który umożliwia nieopodatkowanie wynagrodzeń wypłacanych Polakom z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej.

Po drugie, Cypr nadal będzie dobrym wehikułem inwestycyjnym dla polskich inwestorów, nadal oferując możliwości „zaoszczędzenia” podatku:

Przychody z zysków kapitałowych (sprzedaży udziałów lub akcji, dywidend, zyski z innych papierów wartościowych) osiąganych przez taką spółkę będą z podatku zwolnione. W Polsce przychody z zysków kapitałowych, osiąganych przez spółkę kapitałową opodatkowane są na poziomie 19%.

Dochody ze zwykłej działalności operacyjnej (działalność handlowa, lub usługowa) co do zasady opodatkowane są na poziomie 10%, przy 17,5% stawce VATu, co nadal jest korzystniejsze względem polskiej stawki 19% podatku dochodowego od osób prawnych i 23% podstawowej stawce podatku VAT.

Po trzecie nie wiadomo, kiedy zakładane zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wejdą w życie, ani na ile informacje prasowe na tym etapie stanowią zabieg czysto medialny - mający na celu wywoływanie obaw kolejnych, coraz liczniejszych podatników, planujących strukturę z udziałem spółek czy funduszy na Cyprze. Do przerwy wakacyjnej w Sejmie nie pojawił się rządowy wniosek o przyjęcie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację zmienionej umowy, ani treść wynegocjowanego projektu nie została zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów.

www.taxwaysgroup.com

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...