Złóż PIT do 30 kwietnia, nawet jeśli masz wątpliwości, jak się rozliczyć

inforCMS
Nie wiesz jak prawidłowo wypełnić zeznanie roczne? Nie zdążysz uzyskać interpretacji indywidualnej do 30 kwietnia? Zadzwoń do Krajowej Informacji Podatkowej, przejrzyj interpretacje wydane w podobnych sprawach i złóż zeznanie. Złożoną deklarację zawsze można skorygować, a nie ryzykujemy wówczas utraty prawa do niektórych ulg.


Trzy miesiące - tyle czasu fiskus ma na wydanie interpretacji indywidualnej. Kilkanaście dni - tyle czasu mają jeszcze podatnicy na złożenia zeznania za 2011 rok i ewentualną dopłatę podatku. Jeśli więc masz wątpliwość dotyczącą swojego zeznania, z pewnością nie zdążysz już uzyskać interpretacji indywidualnej. Tax Care podpowiada, jak w takiej sytuacji rozliczyć się z podatku.

Autopromocja

Zobacz aktywne wersje formularzy PIT >>


Interpretacje z indywidualną ochroną


Bez wątpienia interpretacja indywidualna jest dobrym narzędziem dla podatników. Wnioskodawca, który się do niej zastosuje, uzyskuje ochronę prawną. Nawet w przypadku np. niekorzystnych wyników kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, nie może zostać wszczęte postępowanie karne skarbowe oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

W pewnych sytuacjach zastosowanie się do interpretacji uchroni nawet od konieczności płacenia podatku. Tak będzie w przypadku, gdy  fiskus zmieni zdanie i wyda inne, mniej korzystne dla podatnika rozstrzygnięcie (np. po kontroli podatkowej). Jednak uzyskanie pełnej ochrony wymaga spełnienia dodatkowych warunków, jak otrzymania interpretacji przed wystąpieniem skutków podatkowych zdarzenia przedstawionego we wniosku o jej wydanie.


Wystąp o interpretację indywidualną


W przypadku wątpliwości, w szczególności gdy przekładają się na znaczne kwoty podatku, warto więc wystąpić o interpretację indywidualną. Organ ma aż trzy miesiące na jej wydanie, choć teoretycznie powinien zrobić to bez zbędnej zwłoki. W „gorącym” okresie rocznych rozliczeń, trzeba się jednak liczyć z koniecznością dłuższego oczekiwania na odpowiedź, co oznacza, że praktycznie niemożliwe jest uzyskanie jej przed końcem kwietnia. Jednak nawet w takiej sytuacji warto wystąpić o interpretację, bo będzie ona dla podatnika źródłem informacji, czy właściwie wypełnił roczne zeznanie, czy zrobił to wbrew intencji organu skarbowego. W drugim przypadku ma trzy możliwości - albo szybko złożyć korektę zeznania (jeśli pojawi się konieczność dopłaty podatku, odsetki za zwłokę będą mniej dotkliwe), albo wystąpić ze skargą do sądu administracyjnego, albo nic nie zmieniać. Ostatnie rozwiązanie jest jednak ryzykowne. W przypadku kontroli trzeba liczyć się z problemami - koniecznością zapłacenia wyższego podatku wraz z odsetkami i postępowaniem karnym skarbowym. Przed takimi sytuacjami podatnik może szukać ratunku tylko w sądzie.


Złóż zeznanie


Co więc zrobić, gdy mamy poważne wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania na przykład nie wiemy, czy odpisać od dochodu zapłacone w poprzednich latach składki na ubezpieczenie społeczne, nie mamy pewności czy spełniamy wszystkie warunki do odliczenia darowizny lub preferencyjnego rozliczenia?

 

Przede wszystkim nie należy w takim przypadku zwlekać ze złożeniem zeznania aż sprawa się wyjaśni (na przykład do czasu gdy otrzymamy interpretację indywidulaną). Składając zeznania po terminie tracimy bowiem możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko albo wspólnie z małżonkiem.

Mamy więc do wyboru, albo przyjąć korzystny dla siebie wariant i na przykład wykazać niższy podatek do zapłaty, bądź większy zwrot, albo wariant niekorzystny (większy podatek lub mniejszy zwrot). W pierwszym przypadku ponosimy dziś mniejszy ciężar finansowy rozliczenia, ale ryzykujemy, że organ podatkowy je zakwestionuje. Pół biedy, jeśli nastąpi to w formie interpretacji indywidualnej, bo wówczas, po jej otrzymaniu, możemy szybko złożyć korektę i dopłacić fiskusowi brakującą kwotę (wraz z odsetkami za zwłokę). Znacznie gorzej będzie, jeśli to fiskus wykryje nieprawidłowości w zeznaniu np. w czasie kontroli. Samo niezapłacenie podatku w terminie (poza odsetkami) naraża na odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe, natomiast podanie w deklaracji (zeznaniu) danych nieprawdziwych (na przykład wspólne rozliczenie, gdy nie zostały spełnione wszystkie warunki), w efekcie czego nastąpiło uszczuplenie podatku, stanowi przestępstwo skarbowe (gdy wartość zaniżenia przekracza kwotę 7 500 zł).

Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>

Samo niezłożenie zeznania może być potraktowane w zależności od okoliczności albo jako uchylanie się od opodatkowania (gdy kwota podatku narażona na uszczuplenie przekracza 7 500 zł jest to przestępstwo), albo jako niezłożenie deklaracji w terminie (bez względu na kwotę jest to wykrocznie).


Zadzwoń do KIP


Brak interpretacji indywidualnej nie oznacza jednak, że jesteśmy na zupełnie straconej pozycji. Możemy bowiem zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej lub przejrzeć wydane w podobnych sprawach interpretacje indywidualne. Ale uwaga! Pamiętajmy, że ochronę uzyskuje tylko wnioskodawca, dla nas więc może to stanowić jedynie wskazówkę, w jakim kierunku w podobnych sprawach idą rozstrzygnięcia fiskusa. Interpretacje takie można znaleźć chociażby na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Znajdują się tam również broszury informacyjne, które także mogą stanowić podpowiedź.


Jak rozliczyć sprzedaż przez portale typu „Groupon” >>

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

 

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...