Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące

Ewa Sławińska
rozwiń więcej
inforCMS
1 października 2013 r. podatnicy nie tylko powinni dostosować treść paragonów do przepisów nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, ale też dochować innych obowiązków wynikających z przepisów o kasach rejestrujących.

 

Autopromocja

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

 


Obowiązki stosujących kasy rejestrujące


Dla przedsiębiorców powierzających ewidencjonowanie innym podmiotom takim nowym obowiązkiem jest konieczność sformalizowania umowy zlecenia ewidencjonowania i zawarcie jej w formie pisemnej. Z kolei dla przedsiębiorców prowadzących serwis kas mija termin dopełnienia formalności w zakresie autoryzacji działalności. Dla podmiotów korzystających z usług serwisów jest to o tyle istotne, że usługi serwisowe może wykonywać wyłącznie podmiot prowadzący serwis główny, autoryzowany przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie serwisu kas oraz upoważniony (posiadający ważną legitymację) serwisant. Brak stosownych dokumentów i upoważnień może być podstawą do zakwestionowania ważności dokonanych usług serwisowych, prawidłowości prowadzonej ewidencji, a w konsekwencji do nałożenia kary grzywny na podstawie Kodeksu karnego skarbowego.

Zobacz: Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363


Zlecenie ewidencjonowania innemu podmiotowi


Podatnik może zlecić wykonanie sprzedaży innemu podmiotowi. W tym celu może mu przekazać kasę (tzw. kasę powierzoną) lub zobowiązać go do prowadzenia ewidencji na swoją rzecz lub w swoim imieniu z zastosowaniem kasy własnej tego podmiotu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2013 r. zarówno przekazanie kasy powierzonej, jak i zobowiązanie innego podmiotu do prowadzenia ewidencji podatnika musi mieć formę pisemnej umowy. Podatnicy, którzy takiej umowy nie posiadają, powinni ją zawrzeć w formie pisemnej najpóźniej do 1 października 2013 r.

Taki ostateczny termin zawarcia umów zlecenia ewidencjonowania został wyznaczony zarówno dla podatników, którzy przed 1 kwietnia 2013 r. powierzyli ewidencjonowanie innym podmiotom, jak i tych podatników, którzy to zrobili bez zachowania formy pisemnej w okresie od 1 kwietnia do 1 października 2013 r. Przepisy nie przewidują wprost sankcji za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy w formie pisemnej. Umowa taka występuje jednak jako warunek używania kasy rejestrującej. Ewidencjonowanie sprzedaży innego podatnika w kasie powierzonej lub własnej bez pisemnej umowy może być uznane za wadliwe prowadzenie ksiąg i karane grzywną (art. 61 § 3 k.k.s.).

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek


SŁOWNICZEK

Kasa powierzona to kasa podatnika zobowiązanego do jej stosowania, który na podstawie umowy przekazuje ją innemu podmiotowi do prowadzenia ewidencji w jego imieniu (§ 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

 


UWAGA!

Najpóźniej do 1 października 2013 r. podatnicy, którzy powierzają ewidencjonowanie sprzedaży innym podmiotom, powinni zawrzeć pisemne umowy:

• zlecenia ewidencjonowania sprzedaży z powierzeniem kasy rejestrującej, lub

• zlecenia ewidencjonowania sprzedaży w kasie własnej zleceniobiorcy.


Zapraszamy na forum o podatkach


Autoryzacja tylko w formie pisemnej


Podmiot prowadzący serwis główny może zlecić (autoryzacja) wykonywanie serwisu kas innemu podmiotowi tylko na podstawie pisemnej umowy (§ 20 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Obowiązek autoryzacji w formie pisemnej został wprowadzony od 1 kwietnia 2013 r., przy czym podmioty prowadzące serwis kas zostały zobowiązane do zawarcia stosownych umów do 30 września 2013 r. (§ 39 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Oznacza to, że od 1 października 2013 r. wykonywanie serwisu kas bez ww. umowy (autoryzacji) nie będzie możliwe, ponieważ serwis kas może wykonywać tylko przedsiębiorca posiadający autoryzację wydaną w określonej formie.

Przypomnijmy, że zobowiązani do zorganizowania serwisu kas są producenci krajowi kas oraz podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu kas (art. 111 ust. 6g pkt 1 ustawy o VAT). Mają oni status tzw. podmiotów prowadzących serwis główny (§ 2 pkt 14 rozporządzenia w sprawie kas). Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie serwisu kas, może to robić tylko pod warunkiem, że posiada autoryzację podmiotu prowadzącego serwis główny. Należy przyjąć, że wpisy do książki kasy oraz przeglądy techniczne dokonywane przez nieupoważnione podmioty (tj. podmioty nieposiadające pisemnej autoryzacji) będą nieważne.

 


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "
Terminy wykonania obowiązków wynikających z nowych przepisów o kasach rejestrujących" >>

 

Księgowość
Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

pokaż więcej
Proszę czekać...