Od początku lipca wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech, izb skarbowych: bydgoskiej, katowickiej, poznańskiej i warszawskiej. Właściwość miejscowa organów upoważnionych do wydawania interpretacji została ustalona w zależności od statusu osoby ubiegającej się o odpowiedź ministra. Wniosek o interpretację należy składać albo ze względu na miejsce zamieszkania, albo ze względu na adres siedziby firmy. Problem może pojawić się w przypadku podatników VAT. Przedsiębiorca może przykładowo mieszkać w Wielkopolsce, a prowadzić działalność gospodarczą w Łodzi i tam dokonywać rozliczeń podatkowych.
- Znowelizowane przepisy w zakresie interpretacji podatkowych odnoszące się do właściwości organów podatkowych w przypadku podatników VAT mogą prowadzić do sytuacji, w której dla jednego podmiotu właściwe będą dwa różne urzędy w zakresie podatku dochodowego i VAT - wskazał Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy.
Jednocześnie dodał, że ponieważ minister finansów upoważnił cztery konkretne izby skarbowe do wydawania indywidualnych interpretacji w zakresie prawa podatkowego, to faktycznie inne organy będą wydawały interpretacje, a inne będą obsługiwały podatnika.
Cel: jednolitość
Według Pawła Jabłonowskiego, nową procedurę wydawania interpretacji należy ocenić pozytywnie, ponieważ centralizacja wydawania interpretacji przepisów podatkowych, połączona z przeniesieniem poziomu ich wydawania na szczebel organów nadzoru w stosunku do organów do tej pory wydających interpretacje, przyczyni się do większej jednolitości stosowania prawa podatkowego przez administrację podatkową.
- Dotychczasowy system wydawania interpretacji na poziomie urzędów skarbowych prowadził do wielu rozbieżności w zakresie tych samych stanów faktycznych, które powinny być oceniane jednakowo - argumentował nasz ekspert.
Również Michał Goja, doradca podatkowy, menedżer w Ernst & Young uważa, że wprowadzenie nowych regulacji dotyczących interpretacji podyktowane było m.in. chęcią ujednolicenia stanowisk prezentowanych przez organy podatkowe.
- W tym właśnie celu zerwano z zasadą wydawania indywidualnych interpretacji przez organy właściwe dla podatnika i kompetencję w tym zakresie powierzono ministrowi finansów, który następnie delegował ją na wybranych dyrektorów izb skarbowych - dodał Michał Goja.
Trudności dla VAT-owców
Małgorzata Sobońska, adwokat, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy zwróciła uwagę na fakt, że od 1 lipca 2007 r. wniosek o interpretację jest kierowany do tego z czterech dyrektorów izb skarbowych, który jest właściwy dla terenu województwa, w którym wnioskodawca ma swoje miejsce zamieszkania (jeśli jest osobą fizyczną) lub ze względu na siedzibę (jeśli jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej).
- W praktyce dla podatników VAT będzie to oznaczało dość istotną zmianę w ogóle, a nie tylko w przypadku wniosków dotyczących interpretacji ustawy o VAT - podkreśliła Małgorzata Sobońska.
Zdaniem naszej ekspert, różna właściwość miejscowa organów udzielających interpretacji powinna być z założenia obojętna dla zawartości merytorycznej poszczególnych interpretacji. Wszystkie te organy będą orzekać przecież w imieniu ministra, którego jednym z obowiązków jest zapewnienie jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe.
Przekazywanie danych
O tym, do którego organu zwrócimy się o wydanie interpretacji, decyduje wyłącznie miejsce zamieszkania (w przypadku osób fizycznych) lub siedziba podatnika (w przypadku innych podmiotów), a nie - jak to miało miejsce dotychczas - właściwość organu w sprawie konkretnego podatku (np. w przypadku VAT miejsce prowadzenia działalności gospodarczej). Na ten aspekt zwrócił uwagę Michał Goja, który tłumaczył w rozmowie z nami, że nowa właściwość organów podatkowych do wydawania interpretacji nie oznacza, że interpretacje nie trafią ostatecznie do organów właściwych do obsługi i kontroli podatnika. Interpretacje indywidualne, oprócz publikacji na stronie internetowej, będą przekazywane organom podatkowym właściwym ze względu na zakres spraw będących przedmiotem interpretacji oraz właściwemu organowi kontroli skarbowej.
- W analizowanym przypadku osoba fizyczna mieszkająca w Wielkopolsce, a prowadząca działalność w Łodzi, powinna złożyć wniosek o interpretację do dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Dyrektor zaś prześle wydaną interpretację naczelnikowi właściwego łódzkiego urzędu skarbowego - wyjaśnił Michał Goja.
Ustawodawca zadbał jednak, aby organy właściwe ze względu na rozliczenia podatników w konkretnych podatkach były informowane o treści interpretacji oraz o dacie ich wydania, która ma znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków prawnych zastosowania się do interpretacji.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Interpretacje podatkowe od 1 lipca 2007 r.
GDZIE SKŁADAĆ WNIOSEK O INTERPRETACJĘ
l Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy jest właściwy do wydawania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim lub zachodniopomorskim. Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
l Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jest właściwy do wydawania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim lub świętokrzyskim. Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
l Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu jest właściwy do wydawania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: dolnośląskim, lubuskim lub wielkopolskim. Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
l Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie jest właściwy do wydawania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: lubelskim, łódzkim lub mazowieckim. Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
75 złotych minimalna opłata od wniosku za wydanie wiążącej indywidualnej interpretacji podatkowej
Ewa Matyszewska