Za co odpowiada księgowy?

Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
rozwiń więcej
inforCMS
Zawód księgowego to zawód „wysokiego ryzyka”. Takie stwierdzenie często pada z ust jego przedstawicieli. I trudno nie przyznać im racji, gdy analizuje się przepisy pod kątem odpowiedzialności, jaką się ponosi, wykonując tę niełatwą profesję.


Ponieważ tytułów tej odpowiedzialności i przepisów ją regulujących jest wiele, wciąż pojawiają się pytania o jej zakres i rozmiary. W opracowaniu tym staramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej powtarzające się wątpliwości w tym zakresie.

Autopromocja


Czy księgowy odpowiada za zaległość podatkową wynikającą z błędu w księgowaniu


PROBLEM

W wyniku błędu popełnionego przy księgowaniu dokumentów klienta powstała zaległość podatkowa. Błąd został wykryty i skorygowany. Konieczna była jednak dopłata podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Klientowi w ramach pokrycia szkody zostały zwrócone odsetki, które musiał zapłacić, jednak on domaga się również zwrotu kwoty, którą musiał dopłacić z tytułu różnicy w podatku w stosunku do pierwotnie wyliczonej i zapłaconej kwoty. Czy ma rację i czy naprawdę powinniśmy pokryć również kwotę zaległości w samym podatku?


RADA

Z pewnością uszczerbek w majątku klienta spowodowała konieczność zapłaty odsetek za zwłokę od powstałej zaległości podatkowej. Klient nie byłby narażony na konieczność ich uiszczenia, gdyby nie popełniony przez Państwa błąd w rozliczeniu jego podatku. W opisanej w pytaniu sytuacji nie mają Państwo jednak obowiązku zapłaty na rzecz klienta kwoty stanowiącej równowartość zaległego podatku.


UZASADNIENIE

Jeśli z winy biura rachunkowego jego klient poniesie szkodę, to może on wystąpić do biura o jej naprawienie. Biuro rachunkowe ponosi bowiem wówczas odpowiedzialność za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie umowy na podstawie art. 471-497 Kodeksu cywilnego. Przepisy te regulują odpowiedzialność cywilnoprawną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, bądź też niezachowanie należytej staranności.

Dla ustalenia zakresu Państwa odpowiedzialności kluczowe jest zatem ustalenie, co stanowi szkodę objętą roszczeniem klienta. Z pewnością uszczerbek w majątku klienta spowodowała konieczność zapłaty odsetek za zwłokę od powstałej zaległości podatkowej. Klient nie byłby narażony na konieczność ich uiszczenia, gdyby nie popełniony przez Państwa błąd w rozliczeniu jego podatku. Dlatego też mieszczą się one w pojęciu szkody, do której naprawienia są Państwo zobowiązani na mocy wskazanych przepisów Kodeksu cywilnego. W opisanej w pytaniu sytuacji nie mają Państwo jednak obowiązku zapłaty na rzecz klienta kwoty stanowiącej równowartość zaległego podatku. Klient i tak zapłaciłby tę kwotę do urzędu skarbowego, niezależnie od tego, czy zostałby popełniony błąd w rozliczeniach, czy też nie. Gdyby bowiem ten błąd się nie zdarzył, to podatek zostałby wyliczony w prawidłowej wysokości i klient musiałby tę kwotę od razu zapłacić. Państwa błąd spowodował, że płatność tego podatku została przesunięta w czasie, ale nie zmienia to jej charakteru. Dlatego nie można uznać, że poniesiona przez klienta szkoda obejmuje również kwotę niedopłaconego w terminie podatku - w przeciwieństwie do odsetek, które niewątpliwie spowodowały uszczerbek w majątku klienta.


W dalszej części artykułu m.in.:

- co obejmuje ubezpieczenie OC biur rachunkowych,

- czy osoba prowadząca księgi rachunkowe na zlecenie może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej skarbowej,

- co grozi za niezawarcie obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC,

- czy biuro, które przejęło prowadzenie ksiąg, ponosi odpowiedzialność za księgi prowadzone przez poprzednika.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jaki jest zakres odpowiedzialności księgowych - odpowiedzi na pytania

 

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

 

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...