14 dni na odwołanie od wyników egzaminu

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
inforCMS
Termin ogłoszenia wyników egzaminów na certyfikat księgowego określa przewodniczący komisji w trakcie egzaminu. Od momentu ogłoszenia wyników kandydat ma 14 dni na odwołanie się.

Podejście do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy jest jedną z możliwości otrzymania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Należy pamiętać, że aby móc z niej skorzystać, konieczne jest w tym przypadku spełnianie jeszcze jednego ważnego warunku, jakim jest dwuletnie doświadczenie w księgowości.

Autopromocja

Obecnie wszystkie kwestie związane z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych reguluje rozporządzenie ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.). Od stycznia 2009 r. część przepisów w tym zakresie zostanie przeniesiona do ustawy o rachunkowości. Minister finansów wyda też nowe rozporządzenie. Jest to o tyle istotne, że np. zmieni się definicja doświadczenia w księgowości.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kandydaci przystępujący do egzaminu w ciągu pięciu godzin muszą odpowiedzieć na 160 pytań testowych jednokrotnego wyboru oraz rozwiązać trzy zadania sytuacyjne. W przypadku złej odpowiedzi odejmowany jest jeden punkt. Z kolei dobra odpowiedź to plus dwa punkty. Każde zadanie sytuacyjne daje możliwość uzyskania przez kandydata od zera do dziesięciu punktów.

Podstawą zaliczenia pracy jest uzyskanie co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów zarówno z zadań sytuacyjnych, jak i pytań testowych, czyli co najmniej 192 punktów z testu oraz co najmniej 18 punktów za rozwiązanie zadań sytuacyjnych.

Podczas egzaminu uczestnicy mogą korzystać z dowolnych ustaw bez komentarzy oraz z kalkulatorów, z wyjątkiem tych, które posiadają funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Zakres tematyczny egzaminu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W odróżnieniu od egzaminu na doradcę podatkowego ani zadania, ani pytania testowe nie są publikowane.

Wyniki egzaminu są ogłaszane w ciągu 21 dni od dnia jego przeprowadzenia. Dokładne informacje dotyczące sposobu ogłoszenia wyników oraz jego terminu określa przewodniczący komisji egzaminacyjnej w trakcie egzaminu. Podczas egzaminu warto zwrócić uwagę na ten fakt, ponieważ od dnia ogłoszenia wyników uczestnik w ciągu 14 dni może pisemnie odwołać się od wyniku egzaminu do komisji. Należy to uczynić za pośrednictwem departamentu rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Na rozpatrzenie odwołania i powiadomienie uczestnika egzaminu o podjętym rozstrzygnięciu komisja egzaminacyjna ma 30 dni od dnia jego otrzymania.

TERMINY EGZAMINÓW

W 2008 roku egzamin odbędzie się jeszcze 26-27 września i 3-4 października w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku, ul. Kolorowa 13; tel. 0-22 779 20 40, wew. 4021 w godz. 8.00-15.30.

Podanie o zakwalifikowanie się do egzaminu należy składać nie później niż na 14 dni przed terminem egzaminu. Ponieważ limit osób przystępujących do egzaminu na każdy dzień wynosi 90 osób, o zakwalifikowaniu na poszczególne terminy decyduje kolejność wpływu podań.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...