Kodeks etyki w rachunkowości nakazuje zachowanie niezależności

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
inforCMS
Osoby zajmujące się rachunkowością nie powinny ulegać wpływom przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Wymaga tego kodeks etyki.

W wielu przypadkach niezależność jest podstawą profesjonalnego wykonania czynności zawodowych. Tak właśnie jest u biegłych rewidentów czy audytorów wewnętrznych, gdzie niezależność wymagana jest przepisami ustawowymi. Warto więc zauważyć, że również kodeks zawodowej etyki w rachunkowości, wydany i zalecany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP), wymaga zachowania niezależności przez osoby zajmujące się rachunkowością.

Autopromocja

Rafał Wawrowski, sekretarz Komisji Etyki w SKwP, wyjaśnia, że niezależność, zgodnie z kodeksem, to umiejętność wyrażania swojej opinii przez osoby zajmujące się rachunkowością w sprawach dyskusyjnych, wymagających rozstrzygnięć przy jej udziale. Niezależność zawodowa, a więc nieuleganie jakimkolwiek wpływom, jest podstawą wysokiej jakości sprawozdań finansowych i sprawozdań wewnętrznych jednostki.

- Z drugiej jednak strony, normy kodeksu wskazują, że niezależność zawodowa nie może oznaczać uporczywego trwania przy swojej opinii czy też braku elastyczności. Pogląd powinien ulec zmianie w sytuacji, gdy zajdą przesłanki wskazujące inne rozwiązania pozwalające na rzetelne, obiektywne i wiarygodne przedstawienie sytuacji będącej przedmiotem osądu - twierdzi nasz rozmówca.

Ekspert podkreśla, że osoba zajmująca się rachunkowością musi mieć świadomość, że jej niezależność jest zagrożona w szczególności poprzez zażyłość, zaufanie czy zastraszanie. Ponadto niezależność zawodowa nie oznacza braku podległości zwierzchnikom, gdyż większość tych osób ma nad sobą przełożonych, którzy mają prawo wydawać polecenia służbowe. Według Rafała Wawrowskiego osoba ta ma moralny obowiązek profesjonalnego osądu sytuacji bez ulegania wpływom zniekształcającym osąd. Dlatego też bardzo ważne jest, aby, niezależnie od innych osób czy zdarzeń, w podejmowaniu decyzji kierować się jak najbardziej bezstronnym spojrzeniem na sytuację i przedstawiać swoje zdanie oparte na obiektywizmie i profesjonalizmie.

Zasady etyki muszą być zachowane, gdy przedsiębiorstwo planuje w przyszłym roku redukcję zatrudnienia. Ekspert wyjaśnia, że w takiej sytuacji główny księgowy winien, zachowując postawę niezależności zawodowej, zaproponować utworzenie w tym celu rezerwy. Ponieważ takie działanie niekorzystnie wpływa na wynik finansowy osoby zainteresowanej pokazaniem firmy w jak najlepszym świetle, mogą być wywierane naciski, aby takiej rezerwy nie uwzględniać w sprawozdaniu finansowym.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...