Resort pracy opracowuje nowe zasady ustalania dochodu do świadczeń rodzinnych

Michalina Topolewska
rozwiń więcej
Gminy uważają, że przepisy regulujące sprawdzanie dochodu uprawniającego do zasiłku rodzinnego są skomplikowane i czasami działają na niekorzyść rodzin.

Przy przyznawaniu świadczeń rodzinnych brane są pod uwagę przeciętne miesięczne dochody rodziny za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy. Aby uwzględnić aktualną sytuację rodziny w dniu starania się o zasiłek, stosuje się przepisy dotyczące dochodu uzyskanego i utraconego. Reguluje je rozporządzenie z 27 marca 2006 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawie świadczeń rodzinnych (Dz.U. nr 58 poz. 401). Część z przepisów związanych z dochodem utraconym uchylił Trybunał Konstytucyjny, natomiast w sprawie uzyskiwania dochodu skargę do TK złożył rzecznik praw obywatelskich. Jak informuje resort pracy, obecnie trwają prace nad nowymi zasadami ustalania dochodu na potrzeby świadczeń rodzinnych.

Autopromocja

Gminy przyznają, że mają problemy ze stosowaniem skomplikowanych przepisów.

- Mieliśmy sprawy, kiedy samorządowe kolegia odwoławcze, powołując się na te same przepisy, wydawały sprzeczne decyzje, a osoby, które odwoływały się do sądów, miały przyznane prawo do zasiłku - mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku.

Dodaje, że stosowanie uchylonego przez Trybunał par. 17 ust. 2 rozporządzenia powodowało, że osoba, która w tym samym roku bazowym utraciła pracę i otrzymała prawo np. do renty, która była niższa od pensji, nie mogła skorzystać z instytucji dochodu utraconego i nie miała przyznanego zasiłku.

Elżbieta Laskowska z sekcji świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych MOPS w Wrocławiu, potwierdza wątpliwości związane z przyjętym ustalaniem dochodu rodziny.

- Od września będziemy przyjmować wnioski na nowy okres zasiłkowy, podstawą dla nas będą dochody za 2008 rok, a od tego czasu sytuacja rodziny często ulega zmianie - mówi Elżbieta Laskowska.

Dodaje, że zdarzają się przypadki, kiedy rodzic jednorazowo uzyskuje dochód i traci prawo do zasiłku, po czym w następnym miesiącu już go zyskuje.

Zdaniem Reginy Politowicz trudno jest znaleźć taki sposób ustalania finansów rodziny, który nie miałby wad.

- W dodatkach mieszkaniowych sprawdza się dochody z ostatnich trzech miesięcy, ale pomoc jest przyznawana na pół roku. Natomiast zasiłki rodzinne przyznaje się na rok i tylko raz składa się wniosek, dlatego ustawodawca przyjął takie rozwiązanie - mówi Regina Politowicz.

Duży problem stanowią też osoby występujące o zasiłki. Bardzo często nie informują o utracie lub uzyskaniu dochodu, najczęściej tłumacząc się, że nie wiedzieli o takim wymogu.

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...