Do końca lutego pracodawcy powinni przygotować i przesłać osobom fizycznym i urzędom formularze podsumowujące rozliczenia podatkowe za 2009 rok. Najczęściej jest to PIT-11, czyli informacja o dochodach i wpłaconych zaliczkach, na podstawie której podatnicy powinni przygotować swoje rozliczenie roczne. W przypadku spełnienia pewnych warunków pracodawca również do końca lutego może być zobowiązany do dokonania obliczenia podatku, wystawiając formularz PIT-40. Informacja PIT-11 lub rozliczenie PIT-40 pracodawca sporządza w trzech egzemplarzach, z których jeden przesyła podatnikowi, drugi do urzędu skarbowego, a trzeci pozostawia w swoich aktach.
By wypełnić wyżej wymienione formularze, pracodawca musi posiadać dane pracownika, np. jego NIP, PESEL. Zdarzyć się może, szczególnie w przypadku osób podejmujących pierwszy raz pracę, że pracownik nie złoży wniosku w wydanie NIP lub złoży go za późno. Terminowe wywiązanie się z obowiązku sporządzenia PIT-11 lub PIT-40 nie jest uzależnione od tego, czy pracownik przekaże pracodawcy np. informacje na temat swojego NIP.
- W razie braku pełnych danych pracodawca powinien przygotować wymagane dokumenty na podstawie danych, które posiada, z pominięciem tych, do których nie ma dostępu - tłumaczy Marek Jarocki, ekspert podatkowy z Ernst & Young.
Niezachowanie terminu przez pracodawcę może prowadzić do odpowiedzialności karnej skarbowej. Podlegają jej osoby, które na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmują się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi pracodawcy.
- Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, gdyby pracownik nie składał wcześniej zgłoszenia identyfikacyjnego, pracodawca - także pod odpowiedzialnością karną skarbową - może mieć obowiązek pośrednictwa w dokonaniu takiego zgłoszenia - podkreśla Marek Jarocki.
6 dni zostało do rozliczenia ryczałtu za 2009 rok
94 dni zostały do rozliczenia PIT za 2009 rok