Zasady szkoleń powinien ustalać pracownik z pracodawcą

Pracownik powinien uzgadniać z pracodawcą zasady, na jakich będzie podnosił swoje kwalifikacje. Jeśli przepisy będą narzucały pracodawcom ponoszenie dodatkowych kosztów na kursy czy studia pracowników, nie będą się na to godzić - uważa PKPP Lewiatan.

Eksperci Lewiatana podkreślają, że znajdujący się obecnie w sejmowych komisjach projekt zmian do kodeksu pracy i ustawy o PIT nie przyczyni się do wzrostu liczby pracowników, którzy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

Autopromocja

"Projekt zakłada m.in., że pracodawca będzie musiał udzielić pracownikowi płatnego urlopu zarówno wtedy, gdy pracownik podejmuje naukę na zlecenie pracodawcy, jak i wtedy, gdy robi to z własnej inicjatywy. Po kursie czy szkoleniu taki urlop ma wynosić sześć dni, po studiach zakończonych obroną pracy dyplomowej - 21 dni. Dla firm, szczególnie w kryzysie gospodarczym, będzie to na tyle istotne obciążenie finansowe, że pracownicy mogą coraz częściej nie otrzymywać zgody na dokształcanie" - powiedziała ekspertka Lewiatana Grażyna Spytek-Bandurska.

W Polsce podnosi swoje kwalifikacje zawodowe tylko niecałe 40 proc. pracowników. W państwach tzw. starej Unii jest to ok. 60 proc. Jak zaznaczył prezes firmy SEKA S.A. Maciej Sekunda, są to dane Eurostatu za 2008 r., a obecnie odsetek takich osób może być w Polsce wyższy ze względu na rosnące zainteresowanie szkoleniami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej.

Zdaniem Spytek-Bandurskiej, przepisy powinny dawać pracodawcom możliwość elastycznego ustalania zasad, na jakich pracownik będzie odbywał studia czy szkolenie. "Jeśli pracownik zechce podpisać z pracodawcą umowę, że nie będzie brał urlopu szkoleniowego, albo weźmie go w niższym wymiarze, to powinien mieć taką możliwość. Urlop obligatoryjny byłby przewidziany tylko wtedy, gdy to pracodawca kierowałby pracownika na kurs czy studia" - powiedziała.

Jolanta Jaworska z IBM Polska podkreślała, że urlopowy przymus może doprowadzić do absurdów, kiedy to po kilku, czy kilkunastogodzinnym szkoleniu, pracownikowi będzie się należało sześć dni pełnopłatnego urlopu. "Co więcej, często w takich wypadkach certyfikat uzyskuje się natychmiast po szkoleniu i nie trzeba już zdawać żadnych egzaminów, a wolne miałoby i tak przysługiwać" - dodała.

Według ekspertów Lewiatana, polscy pracodawcy są zainteresowani podnoszeniem kwalifikacji pracowników, ale na zasadach, które mogliby z nimi ustalić. "Firmy mają duże trudności z dostosowaniem kompetencji załogi do swoich potrzeb. Przykładem może być energetyka, gdzie zatrudnione są przeważnie osoby starsze, o niedostatecznych kwalifikacjach, a młodych chętnych nie ma" - powiedziała Spytek-Bandurska.

Rafał Iniewski z Lewiatana wyjaśnił, że wydatki pracodawców na szkolenia pracowników stanowią dla tych pierwszych koszt uzyskania przychodu. Dla drugich natomiast są przychodem, ale zgodnie z art. 21 ustawy o PIT ,korzystają ze zwolnienia od podatku.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...