Rząd rezygnuje z podatku ekologicznego

Rząd Francji postanowił zrezygnować z jednego ze swoich sztandarowych pomysłów - wprowadzenia podatku ekologicznego, który miał wejść w życie w tym roku - informują francuskie media. Pomysł ten znalazł poparcie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Według komentatorów jest to kolejny efekt przegranych przez centroprawicę wyborów regionalnych.

Autopromocja

Podatek od emisji dwutlenku węgla, zwany popularnie podatkiem węglowym, miał wejść w życie w lipcu. Jego inicjatorzy chcieli nakłonić zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe do proekologicznych zachowań. W praktyce wprowadzenie podatku spowodowałoby wzrost cen paliw i gazu, od 4 do 4,5 centa za litr benzyny czy oleju napędowego.

Jak podają francuskie media, premier Francois Fillon podczas ostatniego spotkania swojej partii, Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), ogłosił odłożenie wprowadzenia podatku na czas nieokreślony. Szef rządu dodał, że nałożenie tego obciążenia będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka decyzja zapadnie na szczeblu UE. Jak wyjaśnił Fillon, w przeciwnym wypadku podatek zagroziłby "konkurencyjności" francuskich firm.

Stanowisko premiera poparł prezydent Nicolas Sarkozy. "Byłoby absurdem (dodatkowe) opodatkowanie przedsiębiorstw francuskich, gdyż dawałoby to przewagę pod względem konkurencyjności firmom z państw zanieczyszczających środowisko" - oświadczył Sarkozy.

Podkreślił, że Francja nie przestanie popierać "ekologicznego systemu podatkowego". Jednocześnie jednak uzależnił ewentualne wprowadzenie podatku węglowego we Francji od przyjęcia podobnego rozwiązania przez wszystkich członków UE.

Porzucenie przez premiera jednego z kluczowych projektów obecnej ekipy wywołało niezadowolenie nawet w łonie samego rządu. Sekretarz stanu ds. ekologii Chantal Jouanno oświadczyła wręcz, że jest "zrozpaczona" zwycięstwem "ekosceptycyzmu". "Można było to zrobić (nałożyć podatek ekologiczny) we Francji, zanim się to stanie w Europie" - powiedziała Jouanno, dodając, że niektóre kraje, jak Szwecja, już wprowadziły u siebie podobne rozwiązanie.

Według dziennika "Liberation", rezygnacja z pomysłu "zielonego" podatku jest następstwem wyborczej porażki rządzącej UMP w ostatnich wyborach regionalnych z 14 i 21 marca. Jak twierdzi gazeta, prezydent Nicolas Sarkozy uznał, pod naciskiem większości swojej partii, że należy "poświęcić" mało popularne w społeczeństwie reformy, takie właśnie jak ekologiczny podatek.

Pomysł podatku od emisji C02 wysunął kilka lat temu znany francuski działacz ekologiczny Nicolas Hulot, a potem podchwyciła go rządząca prawica prezydenta Sarkozy'ego. W zamierzeniu pomysłodawców podatek miał spowodować, że w roku 2050 emisja dwutlenku węgla we Francji będzie cztery razy mniejsza niż obecnie. Obciążenie miało dotknąć zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Początkowo podatek miał być wprowadzony już na początku tego roku, jednak francuska Rada Konstytucyjna uznała go w niektórych punktach za niezgodny z ustawą zasadniczą i nakazała jego poprawienie.

Jak wynikało z badań opinii społecznej jesienią ubiegłego roku dwie trzecie mieszkańców Francji sprzeciwiało się podatkowi od emisji CO2.

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...