Nowa ustawa o finansach publicznych

Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych wzbudził krytykę części posłów. Z powodu zgłoszonych licznych poprawek ponownie zajmie się nim sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Sejm debatował wczoraj nad sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o finansach publicznych.

Autopromocja

Zgodnie z uzasadnieniem ma on zapewnić jawność i przejrzystość finansów publicznych. Definiuje pojęcia takie jak: środki publiczne, w tym dochody i przychody publiczne, wydatki i rozchody publiczne, deficyt, nadwyżkę sektora finansów publicznych, państwowy dług publiczny. Przyjmując propozycje rządowe, komisja odrzuciła jednocześnie projekt ustawy zgłoszony dwa lata temu przez posłów Platformy Obywatelskiej.

Za przyjęciem rządowego projektu opowiedział się wczoraj poseł Mieczysław Jedoń z SLD, w imieniu swego klubu zgłosił jednocześnie wiele poprawek. Niektóre mają wyeliminować przepisy uznane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej za niezgodne z prawem unijnym, inne – jak twierdzi poseł M. Jedoń – obniżą i zracjonalizują wydatki publiczne czy doprecyzują przepisy dotyczące udzielania pożyczek od państwa dla samorządów.

Poseł Zbigniew Chlebowski (PO) powiedział podczas debaty, że rządowy projekt ustawy zachowuje obecny zakres podmiotowy sektora finansów publicznych. Co prawda, likwiduje tzw. środki specjalne, ale w ich miejsce wprowadza nowe fundusze celowe.

– Organizacja sektora finansów publicznych pozostaje w niezmienionym kształcie. My chcieliśmy skupić w systemie budżetowym wszystkie środki publiczne. Pozwoliłoby to na pełną kontrolę dochodów i wydatków, także środków z UE – tłumaczył poseł PO. Jego zdaniem przyjęcie ustawy będzie oznaczać, że znaczna część środków budżetowych nadal pozostanie poza kontrolą parlamentu.
– Ustawę o finansach publicznych w niedalekiej przyszłości trzeba będzie napisać od nowa, uzupełniając brakujące elementy – uważa Zbigniew Chlebowski. PO jeszcze na etapie prac komisji złożyła tzw. wnioski mniejszości.

Podobne do PO zdanie reprezentuje klub PiS. Poseł Andrzej Diakonow skrytykował brak w ustawie rozwiązań dotyczących jednolitego systemu informatycznego dla całego sektora finansów publicznych oraz pozostawienie w nim m.in. zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych.

– Ustawa nie usuwa niejasnych relacji między funduszami celowymi czy agencjami Skarbu Państwa a Skarbem Państwa – stwierdził poseł A. Diakonow, króry także zgłosił kilka poprawek.

Również poseł Leszek Świętochowski z PSL wyraził obawę, czy ustawa – jeżeli zostanie przyjęta – przetrwa próbę czasu bez konieczności jej szybkiej nowelizacji. Z kolei LPR uważa, że ustawę powinien przyjąć nowy parlament.
Wraz ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafi ponownie do prac Komisji Finansów Publicznych.

Marcin Musiał
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...