Wkrótce wchodzą nowe przepisy o VAT

1 czerwca br. wejdą w życie nowe przepisy ustawy o VAT dotyczące tzw. ulgi na złe długi, prac wykonywanych na zlecenie czy dokumentowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towaru. Od 22 sierpnia br. natomiast zaczną obowiązywać znowelizowane regulacje związane z rozliczaniem VAT od samochodów i paliwa.

Najnowsza i zarazem najobszerniejsza z dotychczasowych nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 23 maja 2005 r. nr 90, poz. 756. Większość jej przepisów wejdzie w życie 1 czerwca br. Wśród nich są regulacje, które wprowadzą ulgę na złe długi. Umożliwią podatnikom skorygowanie podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Z ulgi jednak będzie można skorzystać po spełnieniu określonych warunków.

Autopromocja

I tak np. wierzytelności powinny zostać uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny; od daty wystawienia faktury będącej podstawą do odpisania wierzytelności nie może upłynąć 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura; wierzyciel musi zawiadomić dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Z początkiem czerwca zmienią się również przepisy dotyczące prac wykonywanych na zlecenie. Obecne regulacje dotyczące m.in. umów zlecenia czy o dzieło są wyjątkowo niejasne. W praktyce więc często nie wiadomo, które z umów powinny podlegać VAT, a które nie. Nowelizacja miała rozstrzygnąć te wątpliwości.

Z nowego przepisu wynika, że VAT nie będzie dotyczył sytuacji, w której zlecający będzie ponosił odpowiedzialność za wykonanie danych czynności wobec osób trzecich. Pojawiły się już jednak wątpliwości, czy takie sformułowanie rzeczywiście może jednoznacznie decydować o tym, że takie prace wykonywane na zlecenie nie będą objęte VAT. Nie do końca też wiadomo, czy zawsze zlecający może ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Z kolei po 90 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw znowelizowanej ustawy, czyli od 22 sierpnia br., zaczną obowiązywać znowelizowane regulacje związane z rozliczaniem VAT od samochodów i paliwa.

Ze zmodyfikowanego art. 86 ust. 3 ustawy wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł. Przepis ten nie będzie jednak dotyczył pojazdów samochodowych spełniających określone warunki wymienione w przepisach znowelizowanego art. 86 ust. 4 ustawy, a dotyczące np. siedzeń, określonych cech konstrukcyjnych czy wymiarów.

Zmieniono art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wynika z niego, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie będzie stosować się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w znowelizowanym art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Istotne regulacje dotyczące tych kwestii zawiera też przepis znajdujący się w art. 5 ustawy nowelizującej. Kwestie dotyczące samochodów i paliw już obecnie budzą wiele kontrowersji.

Co i kiedy zmieni się w ustawie o VAT 

(wybrane przepisy)

WEJDĄ W ŻYCIE - 1 czerwca 2005

• zmienione definicje eksportu towarów i produktów rolnych (art. 2 pkt 8 i pkt 20),
• unormowania dotyczące prezentów małej wartości oraz próbek (art. 7 ust. 4 i ust. 7),
• przepisy związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i dostawą towarów (art. 10 ust. 1, art. 13 ust. 1),
• zasady regulujące opodatkowanie prac na zlecenie oraz usług twórców i artystów (art. 15 ust. 3 i 3a),
• regulacje dotyczące obowiązku podatkowego (m.in. art. 19 ust. 6, ust. 12, ust. 15, ust. 16a i ust. 20),
• niektóre unormowania związane z miejscem świadczenia przy dostawie towarów (art. 23 ust. 13 oraz art. 24 ust. 10 pkt 1),
• część zasad dotyczących miejsca świadczenia przy usługach (art. 27 ust. 4 pkt 3 oraz art. 28 ust. 5 pkt 2)
• określenie podstawy opodatkowania (m.in. art. 29 ust. 1 i ust. 17, art. 31 ust. 2 pkt 1),
• uchylenie wymogu posiadania dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego (uchylony przepis art. 42 ust. 3 pkt 4)
• zwolnienia od podatku w odniesieniu do organizacji międzynarodowych (część przepisów art. 82),
• zwrot różnicy podatku (część przepisów m.in. art. 87),
• rozliczanie podatku w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych, tzw. ulga na złe długi (rozdział 1a w dziale IX),
• odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego (zmiany w rozdziale 2 w dziale IX),
• składanie deklaracji podatkowych (art. 99 ust. 8)
• prowadzenie ewidencji (niektóre przepisy art. 109 i art. 110)
• kasy rejestrujące (art. 111 ust. 1),
• część unormowań dotyczących szczególnych procedur dotyczących dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (zmiana niektórych przepisów art. 120),
• system zwrotu podatku podróżnym (zmiany w art. 127).

WEJDĄ W ŻYCIE - 22 sierpnia 2005

• regulacje dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego od określonych samochodów oraz od paliwa do takich samochodów (zmiany w art. 86 oraz w art. 88 ust. 1 pkt 3),
• artykuły 2, 4 i 5 znowelizowanej ustawy.

 Krzysztof Tomaszewski
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...