Firmy w lepszych nastrojach mimo problemów ze zmianą VAT

Zanotowano wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, mimo problemów wynikających ze zmiany stawek VAT pod koniec 2010 r. - poinformował NBP w styczniowym raporcie o kondycji sektora przedsiębiorstw.

Według raportu NBP przedsiębiorstwa oceniły jednorazowe koszty wprowadzenia nowych stawek VAT jako "niezbyt duże" - taką opinię wyraziło 89 proc. respondentów. Ale firmy wskazały, że zmiana ta spowodowała spore trudności oraz wzrost obaw o tempo kształtowania się inflacji.

Autopromocja

"Jeśli chodzi o przeniesienie wzrostu stawek VAT na ceny, to takie plany ma ok. 53 proc. badanych, w tym 39 proc. firm zrobi to w styczniu br. W większości tych firm cały ciężar wzrostu podatku zostanie przerzucony na odbiorców" - napisano w raporcie.

Z ankiety wynika też, że w co trzeciej firmie podwyżka VAT nie zostanie w ogóle uwzględniona w cenach. "Obawy o pojawienie się negatywnych następstw zmian podatku VAT mogły być jedną z przyczyn częstszych redukcji kosztów, przeprowadzonych w IV kw. 2010 r." - wskazano.

Zdaniem NBP w IV kw. 2010 oceny sytuacji w sektorze przedsiębiorstw w dalszym ciągu się poprawiały, czemu sprzyjał rosnący popyt, zwłaszcza ze strony odbiorców zagranicznych. "Zanotowano przy tym wyraźny wzrost optymizmu prognoz na kolejny kwartał, po dwóch kwartałach spadku" - napisano.

Ankietowane firmy oczekują, że inflacja wyraźnie wzrośnie. "Odmiennie niż w poprzednim kwartale, w I kw. br. nakłada się to również na znacznie częściej planowane podwyżki cen na towary i usługi oferowane przez ankietowane firmy" - podano.

Według ekspertów banku w I kw. 2011 r. przedsiębiorcy nieco częściej deklarują zwiększenie produkcji. "Prognozy produkcji poprawiły się jednak głównie w grupie eksporterów. Firmy zorientowane na rynek krajowy spodziewają się na początku roku niewielkiego spadku tempa sprzedaży, przewidują również możliwość obniżenia dynamiki produkcji" - napisano. Wskazano, że największe spadki optymizmu zanotowano w budownictwie.

Według banku centralnego w 2011 r. można oczekiwać zwiększenia aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw. Najwięcej inwestycji zapowiadają duże i bardzo duże firmy, ale widoczne jest też ożywienie w sektorze MSP. "Skala planowanych inwestycji, w tym zwłaszcza działań skutkujących powiększeniem potencjału wytwórczego, w dalszym ciągu nie będzie duża" - zastrzeżono.

Zdaniem analityków NBP poprawie nastrojów nie towarzyszyły plany wzrostu zatrudnienia i płac - wskaźnik prognoz zatrudnienia utrzymał się na poziomie z poprzedniego kwartału. Przyjmować pracowników mogą firmy o wysokim wykorzystaniu mocy oraz te, które planują zwiększenie produkcji. "W podmiotach, w których perspektywy sprzedaży są mniej optymistyczne lub wręcz złe, ankietowani zapowiadają dalsze zwolnienia" - prognozuje NBP.

W raporcie wskazano, że skala ewentualnych podwyżek płac zmniejszyła się wobec poprzedniego kwartału. "Wzrost zatrudnienia i podwyżki płac najczęściej planują firmy z kapitałem zagranicznym, najrzadziej zaś przedsiębiorstwa publiczne" - poinformowano.

Przedsiębiorstwa "relatywnie dobrze" oceniają swoją płynność finansową. W raporcie zastrzeżono jednak, że odsetek firm odczuwających problemy w tym obszarze bardzo powoli, ale nieprzerwanie rośnie. Nie ma to jednak przełożenia na pogorszenie terminowości spłaty kredytu.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...