Podatek Buffetta, czyli nowy podatek dla bogatych

Prezydent Barack Obama zamierza zaproponować nowy podatek dla osób uzyskujących rocznie dochody powyżej 1 mln dolarów - ujawniły źródła oficjalne w Waszyngtonie.

Nowy podatek, nazwany już przez media "podatkiem Buffetta" (od nazwiska jednego z najbogatszych amerykańskich biznesmenów Warrena Buffetta) ma być częścią propozycji prezydenta zredukowania deficytu budżetowego w dłuższej perspektywie.

Autopromocja

Buffett w artykule opublikowanym kilka tygodni temu stwierdził, że bogaci ludzie, tacy jak on, często płacą proporcjonalnie mniejsze podatki niż zatrudniani przez nich pracownicy. Podkreślił, że jest to możliwe dzięki lukom w przepisach podatkowych oraz dzięki temu, że dochody z inwestycji są opodatkowane niżej niż wynagrodzenia za pracę.

Propozycje Obamy przewidują zarówno zwiększenie wpływów z podatków jak i cięcia wydatków. Mają łącznie przynieść dodatkowe dochody dla budżetu w wysokości 3 bln dolarów w ciągu 10 lat. Obama chce zwiększyć dochody z podatków o 447 mld dolarów rocznie. "Podatek Buffetta" oceniany jest jednak jako populistyczne pociągnięcie skierowane pod adresem demokratycznej bazy wyborczej Obamy, które nie zwiększy jednak w sposób istotny dochodów państwa.

Według dyrektora Ośrodka Łączności z Mediami białego Domu, Dana Pfeiffera, nowy podatek ma zapewnić, że milionerzy będą płacić proporcjonalnie przynajmniej takie same podatki jak osoby z klasy średniej.

Są jednak małe szanse na przyjęcie tych propozycji przez Kongres. Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów są przeciwni podwyżkom podatków. Republikański spiker tej izby John Boehner oświadczył, że podwyżki podatków są drogą donikąd i dodatkowo zahamują gospodarkę.

Boehner wezwał kongresowy "superkomitet" zajmujący się deficytem budżetowym do kompleksowej reformy amerykańskiego systemu podatkowego. Jego zdaniem, jest tylko jedno wyjście - cięcia wydatków i programów socjalnych, takich jak Social Security, Medicare i Medicaid.

"Superkomitet" złożony z sześciu Demokratów i sześciu Republikanów musi do końca br. znaleźć oszczędności na sumę co najmniej 1,2 bln dolarów.

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...