Nieuczciwi podatnicy nie ukryją pieniędzy w szwajcarskim banku

Nieuczciwi polscy podatnicy nie ukryją pieniędzy z nieopodatkowanego dochodu w szwajcarskich bankach - zapewnia Ministerstwo Finansów. Od przyszłego roku polski fiskus będzie mógł występować do Szwajcarów o informacje na ich temat.

- Do tej pory administracja skarbowa nie miała formalnych możliwości weryfikacji nieuczciwych podatników ukrywających nieopodatkowane dochody w bankach szwajcarskich. Umowa polsko-szwajcarska otworzyła drzwi do skutecznej współpracy naszych urzędów w tym zakresie, dlatego będziemy korzystać z tego uprawnienia - zapowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Autopromocja

Chodzi o protokół do polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który wszedł w życie 17 października, ale będzie stosowany od 1 stycznia 2012 r. (z wyjątkiem regulacji dotyczących opodatkowania m.in. płatności na rzecz spółek powiązanych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.).

Dyrektor w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak powiedział, że zawiera on najszerszą z możliwych klauzul dotyczących wymiany informacji między organami podatkowymi dwóch krajów.

Zgodnie z umową polski resort finansów będzie mógł otrzymać od strony szwajcarskiej informacje o naszych obywatelach, które dotąd objęte były tajemnicą bankową. Z tego powodu ich uzyskanie było dotychczas niemożliwe. - Nawet jeżeli informacja będzie w posiadaniu banku, powinna zostać udzielona. Tajemnica bankowa nie będzie już mogła być powodem odmowy - tłumaczy dyrektor.

Podkreślił, że po 1 stycznia 2012 r. nieuczciwy polski podatnik nie ukryje już pieniędzy przed polskim fiskusem w szwajcarskim banku. - A jeśli ukryje, to - mamy nadzieję - my się o tym dowiemy - powiedział.

- To olbrzymi przełom, rewolucja, jeśli chodzi o wymianę informacji z krajami, które dotąd były uważane za raje podatkowe. Szwajcaria jest kluczowa, tajemnica bankowa była przez wiele lat podstawą funkcjonowania tego kraju. Odejście od tego jest sztandarowym przykładem, że wszyscy inni powinni też tak zrobić - uważa dyrektor.

Wskazał, że przez lata Szwajcaria odmawiała udzielania jakichkolwiek informacji o naszych podatnikach. W praktyce oznaczało to, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem nie można było wykonywać.

Poinformował, że obecnie Polska negocjuje wprowadzenie analogicznych rozwiązań do kilkudziesięciu umów dotyczących podwójnego opodatkowania m.in. z krajami uznawanymi za raje podatkowe.

 

Zgodnie z protokołem przekazywane informacje będą mogły być wykorzystywane nie tylko w postępowaniach podatkowych, ale także w sprawach związanych ze ściganiem prania brudnych pieniędzy, czy korupcji.

Krysiak zapewnił, że w tym roku żadnych wniosków o udzielenie informacji przez stronę szwajcarską nie będzie. - Nie mielibyśmy nawet o co pytać. Zgodnie z protokołem będziemy mogli występować do szwajcarskiego fiskusa o informacje na temat dochodów, które zostały uzyskane po 1 stycznia 2012 r. - wyjaśnił.

Informacje dotyczące dochodów uzyskanych przed 1 stycznia 2012 r. pozostaną poza zasięgiem polskiego fiskusa. Ministerstwo finansów nie będzie mogło też "wyruszyć na łowy" do Szwajcarii w ramach tzw. fishing expeditions. Chodzi o zbieranie informacji "w ciemno", bez wykazania, że związane jest to z postępowaniem podatkowym dotyczącym rozliczeń konkretnej osoby lub firmy.

Polski fiskus we wniosku do swojego szwajcarskiego odpowiednika będzie musiał m.in. podać dane osoby lub osób, których dotyczy postępowanie lub dochodzenie; okres, którego ma dotyczyć informacja; wykaz żądanych informacji i powód ich zbierania.

Oprócz możliwości udzielania informacji o podatnikach, protokół przewiduje zmiany dotyczące m.in. zasad opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi. Krysiak wyjaśnił, że chodzi np. o sytuację, gdy polska spółka wypłaca dywidendę swojemu szwajcarskiemu udziałowcowi (który posiada co najmniej 10 proc,. akcji przez co najmniej 2 lata). Dotychczas taka dywidenda jest opodatkowana w Polsce, ale umowa ogranicza to prawo.

Ponadto wprowadzono 5 proc. podatek od należności licencyjnych i odsetek (płatny u źródła, czyli w kraju, skąd wypłacane są odsetki) oraz zwolnienie z podatku u źródła w przypadku płatności na rzecz spółek powiązanych (przepisy te zaczną obowiązywać 1 lipca 2013 r.)

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...