Jak zarobić na euro podczas Euro 2012?

Polskie prawo umożliwia usługodawcom przyjmowanie zapłaty w euro. Podczas Mistrzostw Europy nasz kraj odwiedzi fala turystów, gotowa płacić w obcej walucie. Jak ustalić kurs sprzedaży i kiedy sprzedać euro, aby na wymianie zarobić najwięcej?


Według raportu IMPACT, który przygotowali ekonomiści z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, szacowana liczba turystów, którzy przyjadą do Polski na Euro 2012 to aż 820,8 tys. Więcej niż połowa zostanie w Polsce dłużej niż na jeden dzień. W tym samym raporcie można także przeczytać, że szacowany wzrost przychodów z turystyki wyniesie w czasie Mistrzostw Europy aż 844,9 mln. Oznacza to, że w czasie meczów turyści zostawią w Polsce aż 24 razy więcej pieniędzy niż wyniósł cały przychód z turystyki w 2010 roku.

Autopromocja


Gdzie płacić w euro?


Euro można płacić w większości super- i hipermarketów oraz stacji benzynowych. Rachunki w obcej walucie wystawia też wielu usługodawców, m.in. taksówkarze, właściciele prywatnych kwater, restauracji czy hosteli. Ustawa o rachunkowości zezwala na możliwość przyjmowania zapłaty w euro, jednak od przychodu w obcej walucie należy zapłacić podatek dochodowy i jest on liczony w złotówkach.

- Złoty nie jest powiązany sztywnym kursem z euro, dlatego najbardziej sprawiedliwy dla obu stron jest kurs średni Po takim kursie najłatwiej zawrzeć transakcję - uważa Piotr Podrażka, właściciel serwisu GiełdaWalut.pl. - Zezwolenie dewizowe zezwala handlowcom i sieciom handlowym na stosowanie średniego kursu euro do złotego podawanego przez NBP, ale nie wyklucza możliwości korygowania go o marżę lub rozliczania transakcji według kursu stosowanego przez inne podmioty - dodaje przedstawiciel serwisu GiełdaWalut.pl.


Gdzie sprzedać euro?


Według raportu Citibanku podczas Euro nastąpi umocnienie złotówki. Szacowany popyt na polską walutę wyniesie ok. 200 mln euro. Ogólnodostępny raport przygotowany przez BRE Bank wskazuje natomiast, że przed Mistrzostwami za euro zapłacić trzeba będzie 4,2 PLN natomiast w czerwcu już tylko 4 PLN. Prosty rachunek pokazuje, że jeśli teraz za 100 euro trzeba będzie wyłożyć 420 PLN to w czerwcu 100 euro można będzie kupić za sumę o 20 PLN niższą. Raport BRE Banku zapowiada także, że po zakończeniu Mistrzostw cena euro wróci do poziomu sprzed Euro.

- Możliwości sprzedaży walut jest wiele - mówi Piotr Podrażka. - Można skorzystać z kantoru, sprzedać walutę w banku czy skorzystać z internetowej platformy wymiany walut - wylicza.

Narzędzie udostępnione na portalu GiełdaWalut.pl pozwala sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca się sprzedać daną walutę. Wirtualny kalkulator porównuje ceny wybranych dewiz (euro, USD, funty oraz franki szwajcarskie), które można uzyskać na Giełdzie Walut, w kantorze i w banku. Dla przykładu za 1 euro na Giełdzie Walut można uzyskać 4,36 PLN, w kantorze 4,26 PLN a w banku 4,22 PLN.

- Kurs na Giełdzie Walut jest tak korzystny dlatego, że ustalają go sami zainteresowani. W przeciwieństwie do kantoru, gdzie kurs jest określony z góry, na Giełdzie Walut osoba sama zgłasza swoją ofertę i czeka, aż zgłosi się kupiec - mówi przedstawiciel serwisu.


Kiedy sprzedawać walutę


Przyjmowanie zapłaty w euro podczas Mistrzostw Europy będzie korzystne dla usługodawców, ponieważ dzięki zezwoleniu dewizowemu nie tylko sami będą mogli ustalić kurs ale także sprzedać walutę z zyskiem.

W przypadku sprzedaży waluty nie ma jasnej zasady mówiącej, kiedy najlepiej dokonać transakcji. Najlepiej sprzedawać, gdy jest po prostu droga. Wiele wskazuje na to, że podczas piłkarskich mistrzostw Europy kurs złotówki umocni się, dlatego sprzedaż obcej waluty może być korzystniejsza już po imprezie. - Trzeba na bieżąco monitorować ceny walut i sprzedać od razu, kiedy cena będzie dla nas satysfakcjonująca. Nie warto jednak czekać na idealny kurs, bo to zazwyczaj doprowadza do strat - przestrzega ekspert z serwisu GiełdaWalut.pl.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...