W czwartek 21 czerwca Dzień Wolności Podatkowej

W najbliższy czwartek przypada Dzień Wolności Podatkowej. Oznacza to, że symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski przestaje pracować na rzecz rządu, a zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny - podali eksperci Centrum im. Adama Smitha.


Eksperci Centrum poinformowali podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w tym roku na opłacenie wszystkich podatków musieliśmy pracować 172 dni. Szef Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski nie wykluczył jednak, że po ostatecznych wyliczeniach może się okazać, że liczba ta się zwiększy.

Autopromocja

W 2011 r. Dzień Wolności Podatkowej - według wyliczeń Centrum im. Adama Smitha - miał przypaść na 24 czerwca. Okazało się jednak, że z powodu większych wydatków sektora finansów publicznych dzień, w którym przestajemy "płacić" podatki, a pracujemy tylko na siebie - wypadł 7 lipca.

"Pracowaliśmy przymusowo na rzecz polskiego rządu dwa tygodnie dłużej niż wynikało z dostępnych danych, według których ten dzień wyliczaliśmy. W efekcie statystyczny Jan Kowalski w Polsce pracował aż 188 dni, uwzględniając wszystkie podatki" - powiedział wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. Mniejszy udział wydatków publicznych w PKB to mniej podatków do zapłacenia, krótszy czas pracy, by na nie zarobić, a co za tym idzie - wcześniejszy Dzień Wolności Podatkowej.

Michał Porębski z SGH omawiając tegoroczne wyniki badania powiedział, że w tym roku trudno było uchwycić wszystkie istotne wydatki publiczne. "Staraliśmy się dotrzeć do jak najdokładniejszych danych odzwierciedlających prawdziwą sytuację, ale mieliśmy z tym problemy, bo rząd o dziwo chowa spore wielkości (wydatków - PAP), takie jak np. Krajowy Fundusz Drogowy - mówił Porębski. Dodał, że wszelkie problemy z wyliczeniem, kiedy przypada Dzień Wolności Podatkowej, wynikają z opóźnień publikowania danych.

 

Od roku 1997 Dzień Wolności Podatkowej wypada w okolicach 20 czerwca. Jak wskazali eksperci Centrum im. Adama Smitha, niewielkie reformy, takie jak obniżenie okładki rentowej czy wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego dla obywateli w wysokości 18 proc. i 32 proc., nie przyniosły zauważalnych i pożądanych efektów.

Andrzej Sadowski powiedział, że polski system podatkowy jest nieefektywny i szkodliwy dla gospodarki. "Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten system zmienić" - podkreślił.

Robert Gwiazdowski dodał, że z powodu obecnego systemu podatkowego przedsiębiorcy traktują państwo jak wroga. "Z uwagi na zły system podatkowy polscy przedsiębiorcy traktują państwo jako wroga z uwagi na to, że przy pomocy podatków może zniszczyć on przedsiębiorców" - mówił. Dodał, że nie chodzi jedynie o wielkość podatków, ale i o interpretację przepisów podatkowych.

"Bez dwóch zdań system jest wrogi polskiej przedsiębiorczości. Ile jeszcze firm realizujących kontrakty dla rządu musi upaść (...), aby ten system został uznany za nieefektywny ekonomicznie i nieludzki" - zastanawiał się Sadowski.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...