Czy metoda kasowa wybawi firmy od zatorów płatniczych

Piotr Wajszczak
rozwiń więcej
Ostatnio głośno o metodzie kasowej. Wiele firm traktuje zmianę metody memoriałowej na kasową, jako zbawienie od zatorów płatniczych, czy mają prawo się cieszyć? Niestety bardzo ciężko się rozczarują…

Do momentu, kiedy sądy w Polsce nie będą w ciągu kilku tygodni wydawać nakazów zapłaty, wprowadzenie metody kasowo-memoriałowej spowoduje powiększenie zamieszania. Metoda kasowa nie jest zła, ale oczywiście rząd nie potrafi zrobić tego raz a dobrze. Rząd kombinuje, mały podatnik metoda kasowa, duży metoda memoriałowa, jak nie zapłacą to po miesiącu można odliczyć podatki a druga strona ma je sobie naliczyć..., co to da?

Autopromocja

Jak ktoś nie chce zapłacić to nie zapłaci i tyle? „I co mi zrobisz?” takie pytanie jest na porządku dziennym. Dłużnik wie, że sprawy w sądach ciągną się miesiącami a nawet latami. Ma dużo czasu na wyprowadzenie majątku i przygotowanie firmy do bankructwa, a sprzedawca jak zwykle budzi się z ręką w nocniku. Czy to jest neutralne dla budżetu? Oczywiście, że nie! Sprzedawca odliczy sobie podatki, kupujący bankrutuje z pieniędzmi w kieszeni a urząd skarbowy może jedynie pomarzyć o odzyskaniu podatków. Jeszcze lepsze przekręty można robić z dużymi podatnikami, metoda memoriałowa w połączeniu z kasową to istna żyła złota.

Swoją drogą zastanawia mnie fakt, jaka będzie biurokracja przy tej metodzie kasowej. Pamiętajmy, że na dzień dzisiejszy mamy przecież metodę kasową, mamy także ulgę na złe długi! Jest to tak zbiurokratyzowane, że nikt nie używa tych dobrodziejstw od rządu nam danych. Podejrzewam, że wiele firm wpadnie w tarapaty, bo przekonane o skuteczności metody kasowej zacznie bardziej ryzykować. Prawda jest brutalna, jak ktoś ma pieniądze i nie chce płacić to niestety zmiana metody nie pomoże.

Czy nie ma nadziei na rozwiązanie problemu? Oczywiście, że jest! Przedsiębiorcy w Polsce nie mogą pojąć, dlaczego w banalnej sprawie, jaką jest nadanie tytułu wykonawczego do uznanej wierzytelności czeka się miesiącami... Gdyby polskie sądy wydawały tytuły wykonawcze w ciągu kilku tygodni, problemu zatorów płatniczych by nie było.

Firmy jednak sobie radzą same. Ostatnio coraz popularniejsze są giełdy wierzytelności. Większość giełd prowadzą firmy windykacyjne. Wykorzystują one fakt, że wystawienie oferty sprzedaży na giełdzie powoduje upublicznienie danych długu i dłużnika. Taki publicznie widoczny dłużnik miewa problemy z wiarygodnością, dzięki czemu dokonuje szybkiej spłaty. Dlatego coraz głośniej jest np. o internetowej giełdzie długów www.dlugi.info.

Właścicielem tego serwisu są firmy z branży budowlanej, działa na zasadzie podobnej do portali aukcyjnych. Wchodząc na stronę widać zupełnie inną filozofię biznesową. Dlugi.info mają sieć giełd partnerskich w wielu branżach, a co ważne, jeśli jesteś posiadaczem programu księgowego, Ramzes, Enova, Ferrodo, Proman, ODL Polka, Dynamics Nav lub SAP, możesz używać tej giełdy bezpośrednio z programu księgowego. Za każdym razem, kiedy wystawiacie fakturę „na przelew” program sprawdza oferty w serwisie. Jeśli są długi do kupienia, macie informację o tych długach bez odrywania się od programu księgowego! Polskie firmy w ostatnim kwartale zapytały o NIP ponad 15,5 miliona razy. Lada moment dlugi.info będą dostępne w Asseco WAPRO, Subiekt GT, oraz w systemie Quatra firmy Sygnity.

Czy taka wszędzie widoczna informacja o długach na sprzedaż rozwiąże problem zatorów płatniczych?

Zapewne częściowo tak. Sensownie wprowadzone regulacje dotyczące metody kasowej, także będą pomocne. Niestety do momentu, kiedy sądownictwo polskie oraz organy wykonawcze będą mało wydolne a prawo będzie chronić dłużnika a nie wierzyciela, zatory będą w mniejszym lub większym stopniu elementem prowadzenia działalności gospodarczej.

Piotr Wajszczak

www.dlugi.info

 

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...