Podatnicy coraz częściej rozliczają się przez internet

Rozliczenie przez internet staje się coraz bardziej popularne. W styczniu tego roku podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Statystyki wskazują na coraz bardziej powszechne korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet. W styczniu 2008 r., gdy system został uruchomiony, na tę formę rozliczenia zdecydowało się 470 osób. Kolejne lata przynosiły sukcesywny wzrost zainteresowania e-deklaracjami, by na koniec stycznia 2012 r. system przyjął ponad milion dokumentów złożonych w tej formie. W tym roku tylko w pierwszym miesiącu wpłynęło ponad 2 miliony e-deklaracji. Najczęściej składanymi formularzami w tym okresie były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.

Autopromocja

Formularze PIT 2012. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?

Okres Liczba dokumentów
Styczeń 2008 470
Styczeń 2009 57021
Styczeń 2010 237203
Styczeń 2011 766750
Styczeń 2012 1100692
Styczeń 2013 2309285

Chociaż składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez Internet. To między innymi wynik wprowadzanych nowych ułatwień, dzięki którym system jest bardziej funkcjonalny i dostępny dla większej liczby podatników.

Rozliczenie roczne PIT 2012

Rozlicz swój PIT przez internet


Od 1 października 2012 r. Ministerstwo Finansów rozszerzyło możliwość przesyłania formularzy bez użycia podpisu kwalifikowanego o kolejne cztery deklaracje z zakresu podatku VAT i od czynności cywilnoprawnych. Wcześniej z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT. Dzięki tej zmianie osoby fizyczne mogą składać w formie elektronicznej także deklaracje:


• VAT-7, VAT-7K, VAT-7D - za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po dniu 31 grudnia 2010 r. - w przypadku osób fizycznych będących podatnikami podatku VAT,


• PCC-3 (bez załącznika 3a) - dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych po dniu 31 grudnia 2011 r.

Zapłać albo pomniejsz koszty, czyli zmiany w PIT 2013


Coraz częściej z takiej możliwości korzystają także pracodawcy, którzy do końca lutego powinni złożyć informację PIT-11 z dochodami swoich pracowników. Ze względu na bardzo duże ilości wysyłanych jednorazowo PIT 11 skorzystanie z rozliczenia przez Internet daje w tym przypadku największe oszczędności w stosunku do formy papierowej.


Jeśli więc jeszcze nie złożyłeś swojego zeznania albo informacji, a chcesz uniknąć kolejek w urzędzie skarbowym lub na poczcie zrób to w formie elektronicznej. Niezbędne informacje znajdziesz na stronie systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl.

System e-Deklaracje jest bezpieczny i całkowicie darmowy, a złożona deklaracja zostanie przesłana bezpośrednio do urzędu skarbowego. Pamiętać jednak należy, że gwarancję bezpieczeństwa dają tylko te formularze, które zostały pobrane ze strony systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl

Projekt e-Deklaracje 2 finansowany jest ze środków Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...