Formularz bez poprawki

Ministerstwo Finansów nie uważa za konieczne poprawienia oświadczenia dla podatników, którzy po raz pierwszy rozliczają ulgę odsetkową. Przyznaje jednak, że po zmianie przepisów rozważano zmianę druku PIT/2K.

Gazeta Prawna uzyskała odpowiedź Ministerstwa Finansów dotyczącą konstrukcji formularza PIT-2K. Jest to oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w ramach ulgi odsetkowej.

Resort potwierdził, że wzór tego formularza został określony w drodze rozporządzenia ministra finansów z 31 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 4, poz. 40) i w niezmienionej formie obowiązuje od ponad czterech lat. Zgodnie z delegacją ustawową na ministra finansów został nałożony obowiązek określania w drodze rozporządzenia wzoru oświadczenia o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

W piśmie MF podkreślono, że użyty przez ustawodawcę zwrot „w tym” wyznacza jedynie minimum, jakie musi zawierać wzór oświadczenia. W konsekwencji nałożenie na podatnika obowiązku podania w oświadczeniu PIT-2K danych innych niż związanych z wysokością wydatków udokumentowanych fakturami (np. roku zakończenia inwestycji mieszkaniowej) – a istotnych z punktu widzenia poprawności dokonywanych odliczeń – nie stanowi błędu. W przeciwnym wypadku już samo żądanie podania przez podatnika w oświadczeniu PIT-2K pełnych danych identyfikacyjnych wykracza poza zakres upoważnienia ustawowego – tłumaczy resort.

W piśmie odniesiono się także do zasadności zamieszczenia w oświadczeniu PIT-2K pozycji 30 dotyczącej roku zakończenia inwestycji. Począwszy od 2004 roku złagodzono warunki korzystania z ulgi odsetkowej poprzez zmianę regulacji dotyczących czasu trwania inwestycji.

Warunek dotyczący trzyletniego okresu trwania inwestycji został zniesiony tylko w stosunku do 2 rodzajów inwestycji. Dlatego żądanie od podatnika podania w oświadczeniu PIT-2K daty zakończenia inwestycji – w kontekście ustalenia prawa do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej – jest jak najbardziej zasadne, uważa MF. Tym bardziej iż każda z inwestycji mieszkaniowych nie może być zakończona wcześniej niż w 2002 roku. Dlatego wpisanie przez podatnika daty wcześniejszej niż 2002 rok jest bezpośrednim sygnałem dla urzędu skarbowego, że w tym konkretnym przypadku podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczeń.

Obecnie docierają do Ministerstwa Finansów pytania, czy w związku ze zmianą przepisów nie powinna zmienić się konstrukcja oświadczenia PIT-2K – przyznało MF.

Kwestia była wnikliwie analizowana przy okazji opracowywania wzorów zeznań podatkowych za 2004 rok. Ale ponieważ trzyletni okres trwania inwestycji nie został zniesiony całkowicie, lecz wyłącznie w odniesieniu do dwóch (z czterech) rodzajów inwestycji, a ulga odsetkowa nie przysługuje w przypadku inwestycji zakończonych przed 2002 rokiem w ocenie resortu postanowiono utrzymać dotychczasową konstrukcję PIT-2K, również na 2005 rok. Zwłaszcza że w 2004 roku do MF nie docierały żadne sygnały, że wypełnienie oświadczenia PIT-2K sprawiało podatnikom jakiekolwiek problemy – czytamy w piśmie.

Aleksandra Tarka
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...