Długów podatkowych stale przybywa

Na każde 10 złotych ściągniętego podatku przypada złotówka zaległości podatkowej - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów.

Na koniec ubiegłego roku długi wobec fiskusa wyniosły ponad 17,4 mld złotych. To prawie o 800 milionów więcej niż na koniec ubiegłego roku i o 1,7 mld więcej niż w grudniu 2003 roku. Trzeba pamiętać, że podana przez resort finansów kwota nie uwzględnia ustawowych odsetek. Tymczasem w ubiegłym roku fiskus ściągnął 178 mld złotych. Gdyby urzędom skarbowym udało się odzyskać wszystkie zaległości, wpływy podatkowe wzrosłyby o prawie 10 proc. Przy wpływach za ubiegły rok na poziomie 179 mld zł daje to olbrzymie kwoty.

Wyższa ściągalność...

– Kwoty długów podatkowych są olbrzymie – uważa Radosław Piwowarski, ekspert z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. To tym bardziej dziwne, że zgodnie z zapewnieniami resortu finansów ściągalność podatków jest coraz wyższa.
– Z mojego doświadczenia wynika, że fiskus jest bezwzględny w ściganiu dłużników. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy finansowe, raczej wolą nie płacić ZUS niż mieć zaległość wobec urzędu skarbowego – dodaje Radosław Piwowarski. Jego zdaniem niedobrym sygnałem, że podatków można nie płacić, były pomysły restrukturyzacyjne ministra Kołodki.
Doktor Ryszard Sowiński, ekspert z Instytutu Sobieskiego uważa, że podstawowy powód rosnących kwot zaległości podatkowych to niska skuteczność ich egzekucji.
– Aparat skarbowy potrzebuje stabilności, dobrego przepływu informacji, odpowiednio zmotywowanych ludzi i pieniędzy. Tymczasem żaden z tych warunków nie jest spełniony. Na niską efektywność egzekucji wskazuje Najwyższa Izba Kontroli – mówi Ryszard Sowiński. Jego zdaniem nie bez znaczenia może być także wzrost skuteczności ujawniania zaległości podatkowych u podatników prowadzących działalność w szarej strefie. Problem w tym, że nie w każdym takim przypadku jest możliwa egzekucja długu. Inną przyczyną jest malejąca wysokość odsetek od zaległości podatkowych – zmniejsza to presję do szybkiego wpłacania podatków.
Ujawnienie głównych dłużników podatkowych powinno być elementem prowadzenia przejrzystej polityki finansowej państwa

...i wyższe zaległości

Elżbieta Mucha, była wiceminister finansów zwraca z kolei uwagę, że wpływ na wykazane wyższe zadłużenie mogą mieć inne niż kiedyś zasady ujęcia statystycznego zaległości (np. restrukturyzowanych należności) ale także nowe zasady rozliczenia VAT, które obowiązują od wejścia Polski do Unii Europejskiej.
– Znaczna część firm po prostu nie jest w stanie pokryć zobowiązań podatkowych. To zwykle małe przedsiębiorstwa, które powstały w początkowym okresie transformacji. Wiele z nich nie odnalazło się w nowej rzeczywistości – mówi Mieczysław Bąk, dyrektor z Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem wzrost zaległości podatkowych wynika z niemożności uregulowania ich przez firmy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Resort ciągle milczy

W Ministerstwie Finansów nikt nie był w stanie skomentować zjawiska wzrostu długów podatkowych. Odpowiedź na pytanie, dlaczego rosną zaległości podatkowe, mimo koniunktury w gospodarce, możliwa byłaby, gdybyśmy mogli poznać listę największych dłużników, dowiedzieć się, czy to firmy prywatne, czy państwowe.
– Ujawnienie głównych dłużników podatkowych powinno być elementem prowadzenia przejrzystej polityki finansowej państwa. Tyle się o tym ostatnio mówi. Podobnie jest w przypadku umorzonych zaległości podatkowych. Ministerstwo Finansów na bieżąco informuje, komu i dlaczego darowano podatki – uważa Radosław Piwowarski.
Wątpliwości, czy byłby to doby pomysł ma jednak Elżbieta Mucha.
– Nie wiem, czy ujawnienie dłużników fiskusa byłoby dobrym rozwiązaniem. Byłoby to problematyczne z punktu widzenia zgodności z konstytucją i z punktu moralnego. W sytuacji gdy między przedsiębiorcami dochodzi do dużych opóźnień płatności, zostanie dłużnikiem podatkowym nie jest trudne, a decyzja podatkowa zawsze może zostać uchylona. W wielu przypadkach trzeba by było ujawnić chronione dane osoby fizycznej – mówi.
Eksperci uważają, że pocieszający jest fakt, że mimo wyższych zaległości tempo ich wzrostu od 2003 roku jednak ciągle maleje.
– Znacznie spadła wielkość restrukturyzowanych zaległości, czy umorzonych, co by wskazywało na lepszą ściągalność podatków. Oczywiście najwięcej zaległości jest w VAT, ale to chyba jest standard europejski. Świadczą o tym choćby ostatnie doniesienia z Komisji Europejskiej o próbach zmian rozliczania tego podatku – mówi Radosław Piwowarski.

POSTULUJEMY
Listy podatników, którym fiskus umorzył zaległości, są jawne. Podobnie powinno być w przypadku podatników, którzy mają zaległości. Dzięki temu możliwa byłaby odpowiedź na pytanie, dlaczego długi rosną i czy można tej sytuacji zapobiec.

Marcin Musiał
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...