34 uczelnie pozwolą uniknąć egzaminu

Zdobycie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest proste. Przekonują się o tym zarówno ci, którzy chcą zdobyć uprawnienia zdając egzamin, jak i ci, którzy uzyskują odpowiednie wykształcenie po to, by otrzymać certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu.

W tym drugim przypadku trzeba jednak sprawdzić, czy uczelnia, na której studiuje księgowy, posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Jeśli nie, lepiej szybko ją zmienić, zwłaszcza że uprawnienia takie mają głównie państwowe uniwersytety, uczelnie i instytuty. Jednostek tych jest 31. Natomiast spośród licznych prywatnych szkół wyższych uprawnienia te posiadają zaledwie trzy uczelnie. W praktyce prowadzi to do licznych absurdów. Wszystkiemu winne są przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).

Nierówne wymagania...

– W księgowości pracuję już 20 lat. Od 10 lat pełnię funkcję głównego księgowego. Obecnie kończę studia magisterskie o specjalności zarządzanie finansami i rachunkowość. Nie otrzymam jednak certyfikatu księgowego bez egzaminu, bo według rozporządzenia studiuję na niewłaściwej uczelni – twierdzi księgowy Maciej Harczuk.
Kryteria dotyczące wydawania certyfikatu, ustalone przez resort finansów, budzą wiele wątpliwości. Nie dają szans doświadczonym księgowym. Ci nie mogą zdobyć uprawnień bez konieczności zdawania egzaminu i to także wtedy, gdy posiadają wieloletnią praktykę.
Problemu nie dostrzega jednak Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu przepis, zgodnie z którym stosowne wykształcenie ma być zdobyte w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych ma na celu zagwarantowanie, że osoby uzyskujące certyfikat księgowy bez egzaminu posiadają wiedzę teoretyczną na odpowiednio wysokim poziomie.

...oburzają księgowych

Jednak zdaniem księgowych posiadających długoletnie doświadczenie, wymagania te są absurdalne. Zrównują one wykształcenie wyższe, zdobyte w jednostkach, które nie mają prawa do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych z wykształceniem średnim.
– Dlaczego osoby, które uzyskały wykształcenie wyższe magisterskie o specjalności rachunkowość na renomowanych uczelniach, które nie mają uprawnień do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych, nie mogą otrzymać certyfikatu księgowego? Osoby takie oraz osoby z wykształceniem średnim muszą zdawać dodatkowy egzamin, czyli są traktowane tak samo – twierdzi jeden z rozgoryczonych księgowych.
Podobnego zdania jest radca prawny Monika Drab-Grotowska, wykładowca na kursach przygotowujących do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jej zdaniem nie ma racjonalnego uzasadnienia dla tego typu ograniczeń dla absolwentów większości szkół niepaństwowych. Nie można z góry zakładać, że są oni gorzej przygotowani od absolwentów szkół państwowych.
– Umiejętności jednych i drugich osób i tak zweryfikuje późniejsza praca z klientem i wykonywanie zawodu na własny rachunek – dodaje nasza rozmówczyni.

Przepisy trzeba zmienić

Zdaniem praktyków egzamin powinien dotyczyć tylko tych osób, które mają niewielką praktykę w księgowości i wykształcenie średnie lub wykształcenie wyższe niekierunkowe. Dla osób, które mają wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość i mają praktykę w księgowości, certyfikat powinien być nadawany automatycznie.
Przepisy należy zatem zmienić. Resort finansów nie przewiduje jednak kolejnych zmian, poza niewielkimi udogodnieniami, które najprawdopodobniej wejdą w życie już w lipcu.

GDZIE STUDIOWAĆ, ŻEBY ZDOBYĆ CERTYFIKAT
Uczelnie, których ukończenie pozwala zdobyć certyfikat bez zdawania egzaminu
Prywatne uczelnie
• Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
• Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie
• Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Kozmińskiego w Warszawie
Uniwersytety
• Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
• Uniwersytet Gdański
• Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
• Uniwersytet Łódzki
• Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
• Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
• Uniwersytet Opolski
• Uniwersytet Szczeciński
• Uniwersytet Warszawski
• Uniwersytet w Białymstoku
Wyższe szkoły techniczne
• Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
• Akademia Morska w Gdyni
• Politechnika Częstochowska
• Politechnika Gdańska
• Politechnika Łódzka
• Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
• Politechnika Śląska w Gliwicach
• Politechnika Warszawska
• Politechnika Wrocławska
Akademie ekonomiczne
• Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
• Akademia Ekonomiczna w Krakowie
• Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
• Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu
• Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Wyższe szkoły rolnicze
• Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
• Akademia Rolnicza w Szczecinie
Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk
• Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Warszawie
• Instytut Nauk Ekonomicznych w Warszawie
Instytuty naukowo-badawcze
• Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
• Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Warszawie
• Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie

POSTULUJEMY
Ministerstwo Finansów powinno zmienić przepisy rozporządzenia dotyczące uznawania wykształcenia zdobytego wyłącznie na uczelniach mających uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych przy ubieganiu się o certyfikat księgowego bez konieczności zdawania egzaminu.

Agnieszka Pokojska
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...