Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem


Zmiana prawa


Likwidację dzisiejszej rozbudowanej struktury szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego przewiduje projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, nad którym pracuje Sejm. Proponowane zmiany powinny rozwiązać wiele wątpliwości przedsiębiorców.
Jedno z nowych rozwiązań zakłada, że obowiązek podatkowy VAT będzie powstawał także w przypadku częściowego wykonania usługi. I tu pojawia się problem. Nie wprowadzono bowiem definicji częściowego wykonania usługi. Jeśli proponowana zmiana zacznie obowiązywać, może się okazać, że organy skarbowe za częściowe wykonanie usługi będą uznawać np. samo podpisanie umowy. Obawy podatników łagodzą eksperci: fiskus nie powinien dowolnie interpretować pojęcia częściowego wykonania usługi.

Wynagrodzenie w umowie

Z nowelizacji ustawy o VAT wynika, że obowiązek podatkowy będzie powstawać w przypadku usług w momencie ich wykonania, a także wykonania częściowego, ale nie później niż w chwili wystawienia faktury.
Ewa Flor, doradca podatkowy BDO Polska, uważa, że z częściowym wykonaniem usługi będziemy mieli do czynienia przy świadczeniach okresowych, usługach ciągłych albo pracach polegających na etapowym ich wykonaniu. Dodaje, że za prawidłową uznać będzie trzeba praktykę, że wykonanie części usługi będzie rodzić obowiązek podatkowy wtedy, gdy część ta zostanie wyodrębniona w umowie i za tę część określone będzie odrębnie wynagrodzenie częściowe. Ponadto warunkiem uznania transakcji za częściowe wykonanie usługi będzie wystawienie faktury.
Piotr Litwin, starszy konsultant Accreo Taxand, dodaje, że wystąpienie obowiązku odprowadzenia VAT zależy też od innych czynników, np. od możliwości ustalenia podstawy opodatkowania, którą co do zasady jest wynagrodzenie należne usługodawcy.
– Do opodatkowania częściowego wykonania usług powinno dochodzić tylko wtedy, gdy strony wyraźnie ustalą wynagrodzenie za wykonanie danej części usług – dodaje nasz rozmówca.
Jego zdaniem część przypadków, w których możemy mówić o częściowym wykonaniu usług, będzie wykazywana na podstawie przepisu o powstaniu obowiązku podatkowego dla usług rozliczanych w ustalonych okresach.

Obecne regulacje

Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT Ernst & Young, wskazał, że opodatkowanie częściowego wykonania usługi nie jest czymś nowym. Już dzisiejsze przepisy, np. w art. 19 ust. 5 ustawy o VAT, wprowadzają taki wymóg.
– W praktyce przyjęło się, że częściowe wykonanie usługi musi oznaczać sytuację, w której obie strony zgadzają się, że pewien etap prac został zakończony i zazwyczaj dokumentują go sporządzeniem protokołu potwierdzającego ich wykonanie. Nie wydaje się, aby ta praktyka miała ulec zmianie wraz z wprowadzeniem planowych zmian do przepisów ustawy o VAT – podkreślił nasz rozmówca.
Również Paweł Kowalczyk, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, nie obawia się ryzyka dowolnego określania przez władze skarbowe momentu częściowego wykonania usługi. Regulacje mogące powodować podobne ryzyko obowiązują obecnie, a jednak w praktyce nie ma wątpliwości, że moment częściowego wykonania usług, który podlega rozliczeniu, a tym samym opodatkowaniu VAT, powinien być określony przez strony umowy.
– Po nowelizacji, jeśli strony umowy zdecydują, iż rozliczeniu podlegać będzie częściowe wykonanie usług, to same określą okres rozliczeniowy – dodaje nasz rozmówca.
Jego zdaniem mogą to być okresy miesięczne, kwartalne, półroczne lub jakkolwiek inaczej zdefiniowane. Istotne jest tylko, żeby okresy te nie były dłuższe niż rok.

Skorzystają przedsiębiorcy

Zmiany w ustawie o VAT dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy częściowym wykonaniu usługi nie tylko są korzystne dla podatników, ale też nie niosą ryzyka interpretacyjnego. Warto jedynie zadbać o właściwe sformułowanie umowy, aby nie było wątpliwości, kiedy mamy do czynienia z częściowym wykonaniem usługi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Postulujemy

Posłowie powinni na etapie prac parlamentarnych stworzyć definicję częściowego wykonania usługi, aby organy skarbowe nie miały możliwości zbyt daleko idących interpretacji w tym zakresie.
Moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT to nic innego jak moment naliczenia podatku od towarów i usług



Ewa Matyszewska
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...