Zmiana prawa
Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła w piątek nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Nowelizacja znosi i upraszcza wiele barier związanych z ubieganiem się o zwrot. Zniesiono warunek zakończenia inwestycji (który obecnie należy dokumentować) przy ubieganiu się o zwrot podatku.
Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, inwestorzy indywidualni będą mogli składać jeden wniosek w roku, z tym że ostatni nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r. Składając wniosek w trybie raz w roku, indywidualny inwestor nie będzie musiał ponadto przedstawiać dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji, w przypadku robót wymagających pozwolenia na budowę. Wprowadzono także możliwość wypłaty kwoty zwrotu bez wydawania decyzji, w przypadku gdy prawidłowość złożonego wniosku nie będzie budziła wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego.
Senatorowie z komisji przyjęli poprawki do ustawy. Jedna z nich określa, co dzieje się, gdy ze względu na zaległości podatkowe wnioskodawca nie może uzyskać zwrotu części wydatków mieszkaniowych.
Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, w takim wypadku kwota zwrotu wraz z jego oprocentowaniem podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę osoby fizycznej, która złożyła wniosek. Zaliczenie następuje z dniem złożenia wniosku. Dziś urzędy skarbowe w drodze analogii stosują wprost art. 76 Ordynacji podatkowej odnoszący się do wniosków o zwrot nadpłaty i zaliczają kwotę zwrotu także na poczet bieżących zobowiązań podatkowych.
Magdalena Majkowska