Zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego mogą być nieprecyzyjne

Rządowy projekt przewiduje zmianę regulacji dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego. Proponowane przepisy są jednak nieprecyzyjne.


Rozmawiamy z WITOLDEM MODZELEWSKIM, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

W Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jaki jest główny cel proponowanych zmian?

- Wszystko wskazuje na to, że wiele z proponowanych zmian w obowiązującej ustawie o VAT wiąże się bezpośrednio z dokonanymi ostatnio modyfikacjami definicji znajdujących się w ustawach o podatkach dochodowych. Chodzi m.in. o to, żeby były niejako wspólne pojęcia dla VAT, jak i podatków dochodowych. Choć sam pomysł wydaje się zasadny, to jednak do rozwiązań zaproponowanych w rządowym projekcie ustawy o VAT mam poważne zastrzeżenia, zwłaszcza gdy idzie o pomysł ujednolicenia momentu powstania przychodu i obrotu. Przypomnę, że unormowania regulujące moment powstania obowiązku podatkowego VAT stosowane są już kilkanaście lat. Są to przepisy precyzyjne, szczegółowo regulujące zasady wystawiania faktur. W projekcie proponuje się, żeby te sprawdzone regulacje zastąpić kilkoma dość ogólnymi zasadami.

Jakie następstwa mogłoby mieć uchwalenie przepisów w kształcie zaproponowanym w projekcie?

- Gdyby regulacje te wprowadzono w kształcie proponowanym obecnie w projekcie, to dla setek tysięcy podatników mogłyby być przyczyną m.in. wadliwego prowadzenia ewidencji, a w konsekwencji wadliwych deklaracji. Nowe rozwiązania stwarzałyby więc duże ryzyko dla podatników. A całe to zamieszanie nie przyniosłoby też w dłuższej perspektywie żadnych znaczących korzyści dla budżetu.

Projekt przewiduje również wprowadzenie zmian w przepisach określających, które czynności podlegają VAT, a które nie są objęte tym podatkiem. Jakie praktyczne konsekwencje miałoby wprowadzenie tych przepisów?

- W mojej ocenie, po zmianach jedynie stosunek pracy chroniłby przed opodatkowaniem. Oznaczałoby to, że jedynie wykonując czynności na podstawie stosunku pracy, można by uniknąć tego podatku. Uważam, że projekt przewiduje zbyt radykalne i zbędne rozszerzenie zakresu opodatkowania. Także w tym przypadku nie przyniosłoby to istotnych korzyści budżetowi.
Podatnicy wykonujący drobne prace, po przekroczeniu limitu stanowiącego równowartość 10 tys. euro, płaciliby w sumie niewielkie kwoty podatku. Natomiast konieczność kontroli rozliczeń dodatkowej grupy podatników stanowiłaby poważne obciążenie dla administracji skarbowej.

Proponuje się również znowelizowanie zasad odliczania podatku naliczonego. Jak ocenia pan profesor te zmiany?

- Projekt zmienia w sposób zasadniczy regulacje dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego. Pomysł powiązania prawa do odliczenia z powstaniem obowiązku podatkowego uważam za niefortunny. Proponowane przepisy dotyczące tej kwestii mogą stanowić przykład bubla legislacyjnego.

Witold Modzelewski
prof. dr hab., prezes Instytutu Studiów Podatkowych, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, były wiceminister finansów, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu publikacji dotyczących podatków

Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...