Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Od 1 stycznia podatnicy handlujący częściami i akcesoriami samochodowymi mogą opłacać podatek tylko według skali podatkowej lub liniowej stawki PIT.


NOWE PRAWO

Od nowego roku poszerzył się katalog podatników, do których nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu. Z tej uproszczonej metody rozliczeń z fiskusem nie skorzystają już osoby prowadzące działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).


Zdaniem Adama Ambrozika, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, odebranie prawa do opodatkowania w formie ryczałtu przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych należy ocenić negatywnie.


- Ideą stosowania uproszczonych form opodatkowania jest jak największe odbiurokratyzowanie i odformalizowanie działalności prowadzonej przez drobnych przedsiębiorców, zatem rozszerzanie katalogu podatników, do których nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu, należy uznać za rozwiązanie niekorzystne - ocenia nasz rozmówca.


Zdaniem Adama Ambrozika odebranie możliwości korzystania z preferencyjnej formy rozliczeń oznacza dodatkowe obciążenia biurokratyczne. Praktycznym skutkiem takich działań według eksperta jest ograniczenie mikroprzedsiębiorcom dostępu do danej branży.


W ocenie naszego rozmówcy przyczyną wprowadzonej zmiany mogła być chęć ograniczenia przez państwo coraz większego napływu do kraju starych, używanych samochodów z zagranicy, które trafiają do Polski wyłączenie z przeznaczeniem na handel częściami.


- Likwidacja szarej strefy nie powinna jednak odbywać się kosztem uczciwych przedsiębiorców - podsumowuje ekspert.


Wprowadzoną zmianę odczują nie tylko osoby zajmujące się wyłącznie handlem częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ale także przedsiębiorcy, dla których ta forma działalności stanowi jedynie część prowadzonej firmy.


Maciej Hadas, senior konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego, HLB Frąckowiak i Wspólnicy wyjaśnia, iż przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jasno stwierdza, że nawet gdy przychód podatnika tylko w części pochodzi z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, brak jest możliwości opodatkowania na podstawie tej ustawy.


- Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą osiągając przychody z prowadzonego warsztatu samochodowego i jednocześnie ma sklep, z którego osiąga przychód w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, to nie może skorzystać z opodatkowania swoich przychodów w formie zryczałtowanej, chyba że zrezygnuje z prowadzenia sklepu - tłumaczy ekspert.


Magdalena Majkowska

Księgowość
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?
21 lis 2024

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
21 lis 2024
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?
20 lis 2024

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
20 lis 2024
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT
20 lis 2024

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
19 lis 2024
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?
20 lis 2024

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?
18 lis 2024

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

pokaż więcej
Proszę czekać...