Ministerstwo Finansów od początku 2007 roku rozszerza akcję dotyczącą informowania przedsiębiorców o planowanej kontroli podatkowej. Tego typu program pilotażowy był już prowadzony od kwietnia 2006 roku w trzech województwach: dolnośląskim, pomorskim i lubelskim. Pilotaż był podyktowany pierwotnymi zmianami w Ordynacji podatkowej, które miały wejść w życie 1 stycznia i które zakładały wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Jednym z uprawnień sprawdzonego podatnika miało być właśnie informowanie o kontroli podatkowej.
Czas na przygotowanie
Nowa instytucja ostatecznie w życie nie weszła, ale - jak podkreśliło ministerstwo w odpowiedzi dla GP - zebrane doświadczenia wskazują na celowość zawiadamiania podatników o planowanym podjęciu kontroli. Jest to jeden z elementów przyczyniających się do zmiany wizerunku organów skarbowych i zmiany dotychczasowego standardu kontaktów między urzędem a podatnikiem. Większość podmiotów odbierała ten fakt pozytywnie z uwagi na możliwość przeanalizowania dokumentacji i złożenia ewentualnej korekty.
Urząd nie poinformuje o kontroli, jeśli jest ona podejmowana w związku z prowadzonym przeciwko przedsiębiorcy śledztwem lub dochodzeniem
Uprzedzenie o kontroli pozwoliło na odpowiednie przygotowanie organizacyjne przedsiębiorstwa podatnika oraz ewidencji księgowej. Często świadczył o tym sposób uporządkowania dokumentów źródłowych. W efekcie usprawniło to weryfikację przez organ podatkowy przedłożonej ewidencji oraz dokumentów i przyniosło wymierne korzyści w postaci efektywniejszego wykorzystania czasu kontroli.
Akcję rozszerzono
Kontynuowana przez resort finansów akcja obejmie więcej podatników. Programem informowania o planowanej kontroli w 2007 roku objęci będą podatnicy VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także prowadzący działalność gospodarczą.
Pilotaż zakładał m.in. informowanie podatników z 30-dniowym wyprzedzeniem o planowanej kontroli. Dotyczyło to przedsiębiorców prowadzących działalność co najmniej 36 miesięcy. Teraz krąg podatników został rozszerzony. Informowani będą podatnicy prowadzący firmę co najmniej 24 miesiące. Informacje o wizycie kontrolerów będą przekazywane podatnikom w terminie od 14 do 30 dni przed rozpoczęciem kontroli.
Fiskus przyjazny
Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że celem strategicznym wdrożonego programu jest poprawa relacji administracji podatkowej z podatnikami poprzez zapewnienie kontrolowanym pełnej możliwości korzystania z uprawnień wynikających z zasad ogólnych postępowania podatkowego.
Jawność działania organów podatkowych powinna wpłynąć na zwiększenie do nich zaufania podatników i poprawę wzajemnych relacji. Ponadto realizacja programu wpłynie na obniżenie kosztów prowadzenia kontroli. Umożliwi podatnikowi odpowiednie przygotowanie się do kontroli zarówno poprzez sprawdzenie prawidłowości dokonanych rozliczeń podatkowych, jak i przygotowanie organizacyjne. Powinno to usprawnić wykonywanie czynności kontrolnych. Ministerstwo spodziewa się zwiększenia wpływów budżetowych w wyniku dokonywania korekt zeznań i deklaracji podatkowych przez podatników przed rozpoczęciem kontroli.
FISKUS NIE WSZYSTKICH UPRZEDZI
O kontroli nie będą informowani:
- podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w okresie krótszym niż 24 miesiące przed planowanym podjęciem kontroli,
- podatnicy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz zmienili właściwość naczelnika urzędu skarbowego,
- podatnicy nieposiadający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub z którymi dotychczasowy kontakt urzędu był utrudniony (co zostało udokumentowane),
- podatnicy posiadający zaległości podatkowe większe niż 3 proc. zadeklarowanego podatku należnego za okres rozliczeniowy, którego dotyczy ta zaległość,
- podatnicy wobec których podejmowana jest kontrola w zakresie opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.
Ewa Matyszewska