Interpretacje można będzie uchylić

Po zmianie przepisów podatnicy nie będą mieli pewności, że dany przepis należy rozumieć tak, jak wynika to z otrzymanej przez nich interpretacji.


NOWE PRAWO


Wprowadzone do Ordynacji podatkowej nowe uregulowania dotyczące wydawania interpretacji podatkowych mogą być niekorzystne dla podatników. Przepisy te mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2007 r.


Decyzja nie może szkodzić


Dotychczas podatnicy mogli występować z wnioskiem o udzielenie interpretacji podatkowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie mógł wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie bez zmiany albo uchylenia postanowienia interpretacyjnego, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu (art. 14b. par. 1 zdanie drugie w wersji obowiązującej do dnia wejścia w życie najnowszych zmian).


- Dotychczasowe przepisy stanowiły, że zastosowanie się podatnika do interpretacji nie może mu szkodzić - wyjaśnił GP Krzysztof Bramorski, radca prawny z Kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.


Jak podkreślił nasz rozmówca, w zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji nie można było podatnikowi ustalić dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o VAT, wszcząć wobec niego postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe oraz zastosować innych sankcji wynikających z prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych (art. 14c w brzmieniu sprzed zmian).


Podatnik przed podjęciem działań podlegających opodatkowaniu mógł więc uzyskać interpretację, która zabezpieczała go przed ewentualnym odmiennym rozumieniem przepisów przez urzędników skarbowych. Mógł dzięki temu rozpocząć inwestycję, decydując się na poniesienie kosztów.


Niekorzystne zmiany


- Po zmianach organem właściwym do wydawania interpretacji jest minister właściwy do spraw finansów publicznych - mówi Krzysztof Bramorski.


Minister, zgodnie z art. 14e ust. 1 Ordynacji podatkowej, może z urzędu zmienić wydaną interpretację, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.


To uprawnienie ministra budzi wątpliwości, a jego możliwa interpretacja jest zbyt szeroka. Potencjalnie minister może uchylić swoją wcześniejszą interpretację nie tylko z powodu nowego orzecznictwa. Użyte w przepisie wyrażenie - w szczególności - oznacza otwarty katalog przesłanek zmiany interpretacji.


Jak podkreśla Krzysztof Bramorski, efektem tej zmiany jest pozbawienie podatników pewności, że dany przepis należy rozumieć tak, jak wynika to z otrzymanej interpretacji. Niweluje to pozytywne skutki uzyskiwania interpretacji.


Mało pocieszające jest w tym kontekście powołanie się na uwzględnianie przez ministra orzecznictwa ETS. Jest ono co prawda przychylniejsze podatnikom niż znaczna część rodzimych interpretacji, jednak sposób sformułowania przepisu nie daje gwarancji, że wpłynie ono w zauważalny sposób na kierunki wykładni stosowane przez ministra finansów.


Krzysztof Tomaszewski

Księgowość
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii
24 maja 2024

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)
24 maja 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)
24 maja 2024

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.
24 maja 2024

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?
24 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?
24 maja 2024

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?
24 maja 2024

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki
24 maja 2024

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia
23 maja 2024

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki
23 maja 2024

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

pokaż więcej
Proszę czekać...