Ulga na powrót w PIT - zmiany od 2022 roku

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Ulga na powrót w PIT - zmiany od 2022 roku
Ulga na powrót w PIT. Po konsultacjach związanych z podatkową częścią Polskiego Ładu, rząd zdecydował się zmienić niektóre z jego założeń, m.in. w zakresie konstrukcji ulgi na powrót. Przypomnijmy, że w pierwotnych założeniach Polskiego Ładu ulga na powrót miała mieć konstrukcję odliczenia od podatku indywidualnie wyliczonej kwoty, która miała być ustalona na podstawie podatku należnego za poprzednie lata.

Ulga pierwotnie nie była w żaden sposób ograniczona kwotowo, a krąg uprawnionych do niej osób nie był również ograniczony podmiotowo (pod warunkiem udokumentowania miejsca zamieszkania za granicą przez co najmniej 3 lata przed przeprowadzką do Polski). Jak więc będzie wyglądać ta ulga po zmianach proponowanych przez rząd? Opisane poniżej regulacje wynikają z projektu zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 8 września 2021 r. 

Autopromocja

Ulga na powrót - dla kogo?

Mimo, że ulga przedstawiana jest jako ulga na powrót, krąg osób uprawnionych do skorzystania obejmuje nie tylko Polaków, którzy zdecydują się powrócić do do Polski, ale może także obejmować osoby, które rezydencji podatkowej w Polsce wcześniej nie miały. Uprawnionymi do ulgi mogą być m.in.:

  • obywatele polscy,
  • osoby posiadające Kartę Polaka,
  • obywatele innego niż Polska kraju UE, EOG lub Szwajcarii,
  • osoby, który mialy miejsce zamieszkania przynajmniej przez 3 lata kalendarzowe w określonych państwach, m.in. państwach członkowskich UE, EOG, w Szwajcarii ale również m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii,
  • osoby, które miały miejsce zamieszkania na terytorium RP nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat przed okresem zamieszkania i rezydencji podatkowej w innym państwie przed przyjazdem do Polski.

Aby skorzystać z ulgi trzeba będzie:

  • przenieść miejsce zamieszkania dla celów podatkowych do Polski i w wyniku tej zmiany podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, 
  • udokumentować, że przed przeniesieniem rezydencji do Polski podatnik co najmniej przez trzy lata kalendarzowe nie miał miejsca zamieszkania w Polsce i posiadał miejsce zamieszkania za granicą (certyfikat rezydencji). 

Ile wyniesie ulga?

Nowa formuła ulgi na powrót przewiduje kwotowe zwolnienie przychodów osób uprawnionych. Prawo do ulgi będzie przysługiwało w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych licząc od roku, w którym podatnik przeniósł miejsce zamieszkania do Polski lub od roku następnego. W każdym z lat przychody podatnika do kwoty 85 528 PLN będą podlegały zwolnieniu z PIT. 

Tak więc osoby uprawnione do skorzystania z ulgi będą mogły obniżyć swój PIT nawet o ponad 27 tys. PLN rocznie (w przypadku podatników uzyskujących dochody opodatkowane wg stawki 32%) a łączna korzyść za wszystkie 4 lata stosowania ulgi może wynieść nawet ponad 109 tys. PLN

Komentarz PwC

Przepisy w opisywanym kształcie będą rozpatrywane przez Sejm. Nie wiadomo jaki finalnie przyjmą kształt, ale mogą wejść w życie już od 2022 roku. Zachęcamy do śledzenia zmian w tym zakresie a także do sprawdzenia warunków zastosowania ulgi w Państwa sytuacji. A w związku z tym, że w celu zastosowania ulgi niezbędne będzie przedłożenie certyfikatu rezydencji, osoby chcące skorzystać z ulgi powinny zweryfikować możliwość uzyskania takiego certyfikatu i czas jego wydania przez zagraniczne władze podatkowe.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Katarzyna Komorowska, Partner
Jadwiga Chorązka, Director
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, Director
Katarzyna Rzeżnicka, Senior Manager
PwC Polska

Księgowość
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku
21 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.
21 maja 2024

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów
21 maja 2024

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega
20 maja 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?
20 maja 2024

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?
20 maja 2024

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?
20 maja 2024

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
20 maja 2024
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem
20 maja 2024

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe
17 maja 2024

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

pokaż więcej
Proszę czekać...