Czy ceny będą wyższe? Ile jeszcze potrwa zamieszanie na rynku energetycznym?

Ceny energii, gazu, ropy, węgla / Czy ceny będą wyższe? Ile jeszcze potrwa zamieszanie na rynku energetycznym? / Shutterstock

- Każdy ma nostalgię i chęć powrotu do tego co było przed wojną w kontekście cen, ale to oczywiście nie jest możliwe - mówi Waldemar Buda Minister Rozwoju i Technologii w rozmowie z Grzegorzem Osieckim z DGP.

W ubiegłym roku było wiele wyzwań, takich jak wojna i wszelkie niekorzystne zjawiska, które się zdarzyły dla polskiego przemysłu i polskiej gospodarki. Były potężne problemy firm, ceny energii i gazu. Czy ta sytuacja się ustabilizuje? Na razie widzimy wiele negatywnych efektów.

Autopromocja

- Wojna zmieniła wszystko przewróciła gradację wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką oraz przed administracją która nadzoruje ten sektor. W lutym zaczęliśmy myśleć o kompletnie innej perspektywie, nasze plany zostały zrewidowane z godziny na godzinę. To co dotyka gospodarkę w wymiarze geopolitycznym to wojna surowcowa, czyli to co Putin zorganizował Europie i całemu światu. Powstał obowiązek odcięcia się od tych źródeł, bo wszyscy mamy świadomość sprzedaż i dochód ze sprzedaży tych surowców służą skalowaniu działań wojennych na Ukrainie.

Od niektórych odcięliśmy dosyć późno. Bo to dotyczy i węgla i ropy, która przestała płynąć dopiero w tym roku.

- No jeśli startuje się w 2016 roku z poziomu stu procent zabezpieczonego zapotrzebowania z kierunku wschodniego i w 2023 r. w styczniu dochodzimy do 0 proc. no to proszę mi pokazać taką dynamikę w śród innych rządów, naszych poprzedników. Ta dynamika była żadna. Tam nie postępował dywersyfikacja i uniezależnienie. Myśmy co roku kilka, kilkanaście procent zdejmowali aż do 2023 r. gdzie całkowicie wyzerowaliśmy to zapotrzebowanie. Musi być pewna mądrość i logika, bo z jednej strony walczymy z kierunkiem wschodnim i zrobiliśmy to w każdym praktycznie segmencie, natomiast to musi być w równowadze do cen i do dostępności.

Ucięcie nastąpiło. A jak będą wyglądać realia polskiej gospodarki, przy przeorientowaniu kierunku dostaw. Ceny będą wyższe, bo cena rosyjska była jednak konkurencyjna. Ile jeszcze potrwa to zamieszanie na rynku energetycznym. Widzimy, że ceny ropy spadają do poziomu sprzed wojny, gazu też a przedsiębiorcy odczuwają wciąż negatywne efekty.

- Progres jest widoczny. Pytanie czy dynamika jest wystarczająca. Każdy ma nostalgię i chęć powrotu do tego co było przed wojną w kontekście cen, ale to oczywiście nie jest możliwe. Pewnie już nie wrócimy do tak niskiego poziomu, chyba że będziemy produkowali z wodoru i odnawialnych źródeł energii w znacznie większym stopniu. Dokąd będziemy się posługiwali tymi surowcami, które odcięliśmy ze wschodu, to te ceny muszą być wyższe. Pamiętajmy że świat jest skonstruowany na prostych zasadach. Jeżeli jedno źródło wykluczamy i zostawiamy 2,3,4 i pozostałe, to w tych źródłach jest większe zapotrzebowanie i ich koszt jest wyższy.    

 
Waldemar Buda: Progres jest widoczny. Pytanie czy dynamika zmian jest wystarczająca
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...