Za mało osób podnosi swoje kwalifikacje

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Jedynie 30 proc. doradców podatkowych korzysta ze szkoleń organizowanych przez oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Frekwencję może zwiększyć wprowadzenie szkoleń przez internet.

Ze szkoleń organizowanych przez regionalne oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) nie korzysta nawet połowa doradców podatkowych. Trudno to zrozumieć, biorąc pod uwagę, że doradcy mają ustawowy obowiązek podnoszenia kwalifikacji. Wytłumaczeniem może być brak sankcji za jego nieprzestrzeganie. Zapotrzebowanie na szkolenia powinno być jednak duże, co przyznają sami doradcy.

Cena nie jest przeszkodą

Szkolenia KIDP są odpłatne, ale jedynie w niewielkiej części. Przykładowo, w oddziale śląskim odpłatność za jednodniowe szkolenie wynosi średnio 60-80 zł.

- Ceny za szkolenia nie są więc barierą dla doradców podatkowych, nie wpływają również na liczbę uczestników - powiedział Gazecie Prawnej Zbigniew Błaszczyk, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Przyczyną niewielkiego zainteresowania nie jest także tematyka szkoleń.

- Proponujemy m.in. szkolenia i warsztaty, których celem jest kształcenie w zakresie pisania skarg i odwołań - stwierdziła Bronisława Jastrzębska, wiceprzewodnicząca zarządu śląskiego oddziału KIDP. Co więcej, jak przyznaje Zbigniew Błaszczyk, to właśnie na szkolenia z prawa podatkowego jest największe zapotrzebowanie.

Wpływ na niską frekwencję ma natomiast nierównomierne rozmieszczenie szkoleń w kraju. Każdy oddział organizuje je we własnym zakresie, co powoduje, że w regionie mazowieckim, czy śląskim szkoleń jest nawet kilkadziesiąt rocznie, natomiast zdarzają się regiony, które organizują jedno szkolenie w roku. Małych oddziałów po prostu nie stać na organizowanie większej ilości warsztatów. Nikt do tej pory nie pokusił się również o stworzenie jednego systemu szkoleń. KRDP chce to zrobić teraz. Jako jedno z zadań do wykonania postawiła sobie wypracowanie wzorcowych szkoleń, które będą oferowane do wykorzystania w regionach. Ponadto Rada chciałaby odciążyć regiony, wprowadzając centralne dofinansowanie i organizując wspólne szkolenia.

Wzmacnianie konkurencji

Jak powiedziała Gazecie Prawnej Elżbieta Kamińska, wiceprzewodnicząca KRDP, oprócz typowych szkoleń merytorycznych wskazane byłoby uruchomienie również takich, które pozwoliłyby doradcom na lepsze budowanie własnych firm.

- Potrzebne są wykłady z zakresu komunikacji między doradcą podatkowym a klientem oraz doradcą a pracownikiem. Chcemy uruchomić takie szkolenia - zapowiada Elżbieta Kamińska.

- Doradca, który prowadzi własną kancelarię podatkową, musi nie tylko znać się na prawie podatkowym, ale być również menedżerem, a zatem potrzebne są szkolenia z zakresu zarządzania - dodaje Bronisława Jastrzębska. Zbigniew Błaszczyk z kolei uważa, że doradców należałoby zmotywować do podnoszenia własnych kwalifikacji. Jak?

- Należy wzmacniać konkurencję między doradcami, np. wprowadzając odznaczenia lub punkty za udział. Zwycięzcy mogliby być zwalniani z odpłatności za szkolenia - stwierdził nasz rozmówca.

Sposobem na wyrównanie dostępu do szkoleń może być e-learning, czyli szkolenia przez internet.

- E-learning byłby jedną z form zachęt do uczestnictwa w szkoleniach - przyznaje Elżbieta Kamińska.

Doradcy, którzy chcą podnosić już dziś swoje kwalifikacje, mogą zapisać się na kurs. Wystarczy wejść na stronę oddziału KIDP i zobaczyć, jakie szkolenia organizowane są w najbliższym miesiącu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Organizowane szkolenia

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...