Komunikat ZUS dla studentów na zleceniu. Co i kiedy trzeba zrobić po utracie statusu studenta? Kiedy przestaje się być studentem?

Komunikat ZUS dla studentów na zleceniu. Co i kiedy trzeba zrobić po utracie statusu studenta? / shutterstock

Jak poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, osoby mające mniej niż 26 lat wykonujące umowy zlecenia mają obowiązek pilnie poinformować zleceniodawcę o utracie statusu studenta. Utrata statusu studenta może wynikać ze skreślenia z listy studentów albo obrony pracy. Uwaga! Hologram na legitymacji studenckiej nie świadczy o statusie studenta.

ZUS: przestałeś być studentem? Koniecznie poinformuj zleceniodawcę. Musisz być ubezpieczony na zasadach ogólnych

"Osoba, która utraciła status studenta, a nadal wykonuje umowę zlecenia, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń od tego dnia na zasadach ogólnych" - przypomniał Żebrowski. 

Dodał, że płatnik składek ma 7 dni na zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczeń.

Autopromocja
Ważne

Zaznaczył, że w przypadku studiów niejednolitych, przerwa pomiędzy studiami I i II stopnia nie jest okresem posiadania statusu studenta.

"Płatnik, w okresie trwania umowy zlecenia, powinien tę osobę zgłosić do ubezpieczeń na okres takiej przerwy, ustalając datę zakończenia studiów I st. i rozpoczęcia II st. na zasadach ogólnych". Podkreślił, że zleceniodawcę należy informować o każdej zmianie, która może mieć wpływ na podleganie ubezpieczeniom.

Kiedy trzeba poinformować zleceniodawcę o utracie statusu studenta?

Zleceniodawcę należy poinformować o utracie statusu studenta w dniu utraty tego statusu – to znaczy albo skreślenia z listy studentów, albo w dniu obrony pracy – powiedziała PAP Starszy Specjalista ds. Płac Danuta Rostkowska.

Zaznaczyła, że gdy osoba zatrudniona na umowie zlecenia o statusie studenta traci ten status, a zleceniodawca ma obowiązek w terminie do 7 dni zgłosić zleceniobiorcę do ZUS. Dodała, że jeżeli student zakończy wszystkie egzaminy, ale broni się w późniejszym terminie, uczelnie najczęściej przedłużają mu status studenta do konkretnej daty. "Nie jest to bezterminowe +do daty obrony+, najczęściej jest to kilka miesięcy".

Rostkowska dodała, że jeśli student obroni się wcześniej – powinien zgłosić pracodawcy, że utracił status studenta przez obronę, a jeśli broni się później – powinien w dniu daty wygaśnięcia przedłużonego statusu studenta poinformować pracodawcę o stanie faktycznym.

Ważne

W momencie, gdy student ukończył studia I stopnia na początku wakacji, a studia II stopnia zaczyna w październiku, ma obowiązek poinformować pracodawcę o tym. "Dzień obrony powoduje utratę statusu studenta. Nie ma znaczenia, że od października student będzie kontynuował naukę na II stopniu. Zleceniodawca ma obowiązek w terminie 7 dni od obrony zgłosić zleceniobiorcę do ZUS".

Ekspertka zaznaczyła, że od dnia następującego po dniu obrony odprowadzane są z tytułu umowy zlecenia obowiązkowe składki emerytalno-rentowe, składka zdrowotna oraz - wedle wyboru zleceniobiorcy – składka chorobowa. "W związku z tym, że zleceniobiorca jest poniżej 26 r.ż., dalej obowiązuje go zwolnienie z podatku, do kwoty 85 528 zł rocznie" - dodała.

Hologram na legitymacji studenckiej nie świadczy o statusie studenta

Danuta Rostkowska zaznaczyła, że hologram na legitymacji nie świadczy o statusie studenta, ponieważ te są wydawane ze standardowymi datami.

Jako przykład podała moment obrony w trakcie wakacji. "Gdy student obroni się 10 lipca, a hologram na legitymacji jest ważny do końca października, to 10 lipca student i tak traci status studenta".

Zaznaczyła, że w takim przypadku zleceniobiorca ma obowiązek zgłosić utratę statusu studenta zleceniodawcy - niezależnie od daty widniejącej na naklejce, wówczas od 11 lipca będzie miał oskładkowaną umowę zlecenie.

Student na umowie o pracę

Dodała, że osoby pracujące na umowach o pracę, niezależnie od statusu studenta, mają pobierane wszystkie składki.

Osoby powyżej 26. roku życia na zleceniu a ubezpieczenia społeczne

Osoby powyżej 26 r.ż., niezależnie od posiadania statusu studenta, od dnia swoich 26. urodzin podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia.

Obowiązek informacyjny zleceniobiorcy

Ekspertka podkreśliła, że zleceniobiorca, niezależnie czy jest studentem, czy nie, musi o każdej zmianie swojego statusu informować zleceniodawcę. Wiążą się z tym nie tylko dolegliwości, ale także korzyści. Np. "jeśli przy podpisywaniu umowy zlecenia oświadczy, że jest pracownikiem na umowie o pracę innej firmy i zarabia powyżej minimalnej krajowej – zapłaci z tytułu tej umowy zlecenia tylko składkę zdrowotną".

"Jeśli w trakcie trwania umowy zlecenia zakończy zatrudnienie na umowie o pracę – powinien złożyć u zleceniodawcy oświadczenie - dzień po zakończeniu zatrudnienia - że nie jest od tej daty nigdzie zatrudniony, bo musi w ciągu 7 dni zostać zgłoszony do ZUS".

(PAP) Autorka: Iga Leszczyńska
iga/ mir/

Zobacz także: Student

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...