Doradcy mają ograniczone prawa

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Doradcy nie mogą występować w sprawach celnych i ubezpieczeń społecznych. Nie mają również prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa, czyli substytucji. Samorząd doradców domaga się zniesienia istniejących ograniczeń w sądzie.

ANALIZA

Autopromocja

Doradcy podatkowi, mimo że mogą występować przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych, to jednak mają ograniczone uprawnienia. Nie tylko nie mogą reprezentować klientów w sprawach celnych, karnych skarbowych czy ubezpieczeń społecznych, ale nie są chronieni przez prawo w takim stopniu jak radcowie prawni i adwokaci. Doradcy nie mają też prawa do udzielania dalszego pełnomocnictwa (substytucji). Te ograniczenia powodują, że doradcy podatkowi czują się traktowani jak pełnomocnicy niepełnowartościowi.

Potrzebne wzmocnienie

Prawo do wystawiania substytucji to jeden z podstawowych postulatów Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP), które zostały przekazane Ministerstwu Finansów w zakresie reprezentacji przed sądami. Dlaczego jest to prawo istotne dla doradców?

- Obecna regulacja uniemożliwiająca udzielanie substytucji przez doradców podatkowych powoduje w praktyce kłopoty z codzienną obsługą techniczną spraw sądowoadministracyjnych w ramach kancelarii doradczych. Doradca podatkowy nie może bowiem - w świetle ustawy i orzecznictwa - wystawiać substytucji - wyjaśnił Dominik Szczygieł, przewodniczący Komisji Prawnej KRDP.

Dodał, że aby zapewnić ciągłość zastępstwa procesowego, doradca musi już na etapie przyjęcia sprawy pobrać od klienta pełnomocnictwo na rzecz wszystkich doradców wykonujących zawód w danej kancelarii.

- Z treści takiego dokumentu nie wynika, który z pełnomocników jest osobą wiodącą, odpowiedzialną za prowadzenie sprawy, co może mieć znaczenie np. w przypadku wykonywania zawodu w spółce partnerskiej - stwierdził Dominik Szczygieł.

Rozszerzenie uprawnień

Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący KRDP, zwrócił natomiast uwagę, że doradcy w obecnym stanie prawnym nie mogą udzielać pełnomocnictw substytucyjnych ani radcom prawnym, ani adwokatom, co jest niezrozumiałe. Chcieliby więc wprowadzenia możliwości wystawiania substytucji również przedstawicielom zawodów prawniczych, jak i możliwości udzielania substytucji przez radców i adwokatów na rzecz doradców w zakresie posiadanych uprawnień.

Doradcy chcieliby także zrównania pozycji procesowej z innymi zawodami prawniczymi.

- Nie może być tak, że doradca jest przez ustawodawcę traktowany jak pełnomocnik niepełnowartościowy, którego należy pouczać na każdym etapie sprawy o zakresie jego praw i obowiązków - twierdzi Dominik Szczygieł.

Środowisko doradców proponuje ponadto poszerzenie zakresu upoważnienia do reprezentacji przed sądami o sprawy celne, ubezpieczeń społecznych, niektóre należności publicznoprawne (np. renta planistyczna, opłata adiacencka), a także o wykroczenia karne skarbowe. Obecnie klienci nie mogą korzystać z usług doradców w tym zakresie. O pomoc muszą zwracać się albo do radców prawnych, albo do adwokatów.

Większe wymagania

Zakres uprawnienia do występowania przed sądami mógłby się zwiększyć, ale jeśli doradcy spełnią dodatkowe wymagania. Andrzej Kalwas, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, przekonuje, że profesjonalne świadczenie pomocy prawnej w sprawach podatkowych wymaga posiadania komplementarnej wiedzy prawniczej, w szczególności z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, a także z prawa karnego.

- Jeżeli doradcy podatkowi posiadają tę niezbędną wiedzę, to wydaje się, że mogliby posiadać prawo do występowania w sprawach celnych, karnych skarbowych czy ubezpieczeń społecznych. Wszystko zależy od tego, czy system szkolenia uprawnionych doradców podatkowych obejmuje przygotowanie do występowania przed sądami i daje gwarancję do wypełnienia roli w pełni profesjonalnego pełnomocnika - wyjaśnia Andrzej Kalwas.

Kolejnym wymogiem jest obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej.

Zbigniew Maciej Szymik zwraca uwagę, że potrzebne jest zrównanie ochrony doradców w tym zakresie do ochrony, którą posiadają inne zawody prawnicze. Obecnie z tajemnicy zawodowej radców prawnych i adwokatów może zwolnić jedynie sąd, od decyzji którego mają oni prawo odwołania. Natomiast doradców podatkowych może zwolnić prokurator bez możliwości odwołania.

- Skoro doradców podatkowych z tajemnicy zawodowej może zwolnić prokurator, może to być przesłanka ujemna do pełnienia roli pełnomocnika procesowego w sprawach, które powinny być objęte ścisłą tajemnicą zawodową. Doradcy musieliby zatem popracować nad zmianą statusu - uważa Andrzej Kalwas.

Jeśliby więc uzyskali gwarancję ochrony tajemnicy zawodowej, jaką posiadają adwokaci i radcowie prawni, mogliby ubiegać się o pełnienie funkcji pełnomocnika procesowego.

Fot.Wojciech Górski

Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, uważa, że doradcy powinni mieć zapewnioną taką samą ochronę tajemnicy zawodowej jak inne zawody prawnicze

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...