UKS nie pasują do policji finansowej

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Platforma Obywatelska proponowała wprowadzenie policji finansowej zamiast dzisiejszego CBA, która miałaby tropić nieprawidłowości gospodarcze. W skład nowej instytucji miałaby zostać włączone także urzędy kontroli skarbowej. Zdaniem ekspertów nie jest to dobry pomysł.

Policja finansowa miałaby zastąpić dzisiejsze Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jej działalność będzie jednak szersza, bo miałyby zostać do niej włączone także urzędy kontroli skarbowej (UKS). Niezależni eksperci na razie nie widzą uzasadnienia dla takiego rozwiązania.

Autopromocja

- Plany stworzenia superformacji zajmującej się ochroną ekonomicznych interesów państwa wynikają z faktu, że zjawiska takie jak zorganizowana przestępczość kryminalna, nadużycia w gospodarowaniu środkami publicznymi, oszustwa podatkowe czy pranie brudnych pieniędzy bywają ze sobą powiązane. Włoska Guardia di Finanza, do której modelu odwoływano się ostatnio dość często, jest przykładem takiej służby o wyraźnym profilu policyjno-militarnym - tłumaczył Marcin Baran, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young.

Jego zdaniem obecnie znaczna część działań realizowanych przez UKS ma zupełnie inny charakter. Wielu pracowników UKS zajmuje się czynnościami podobnymi do zadań swoich kolegów w urzędach skarbowych - sprawdzają prawidłowość rozliczeń podatkowych, rozstrzygają dylematy związane z interpretacją przepisów, opracowują decyzje podatkowe.

- Ich działalność ma również charakter orzeczniczy i w tym sensie nie do końca pasuje do pojęcia policji finansowej - dodał Marcin Baran.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Michaliszyn, prawnik i partner w CMS Cameron McKenna, który wskazał, że z zapowiedzi liderów PO wynika, że zadaniem policji finansowej będzie tropienie nieprawidłowości o charakterze gospodarczym.

- Wydaje się, że istnienie dwóch równoległych służb zajmujących się sprawami podatkowymi, tj. urzędów skarbowych oraz UKS czy też policji finansowej niczemu nie służy. Ale chyba lubimy taki dualizm, skoro w Warszawie budowane będą dwa stadiony, mimo że potrzebny jest i stać nas na tylko na jeden. Nie rozumiem, dlaczego nie można włączyć pracowników oraz infrastruktury UKS do struktur urzędów skarbowych. Dawny UKS w ramach urzędów skarbowych stanowiłby dział kontrolny. Pozwoliłoby to zredukować koszty, ujednoliciłoby procedurę, wyeliminowałoby spory i niejasności kompetencyjne - podsumował Arkadiusz Michaliszyn.

CELE KONTROLI WYKONYWANYCH PRZEZ UKS

Celem kontroli skarbowej wykonywanej przez UKS jest ochrona interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz zapewnienie skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych.

Celem kontroli skarbowej jest również badanie zgodności z prawem gospodarowania mieniem innych państwowych osób prawnych, przeciwdziałanie i zwalczanie naruszeń prawa obowiązującego w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami przywożonymi z zagranicy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...