Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
rozwiń więcej
Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie / Shutterstock

Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

Jednolita rejestracja VAT (VAT Single ID) i VAT OSS 2.0

Chociaż do tej pory Unia Europejska wprowadziła już harmonizację systemu podatkowego – z którą związana jest implementacja pakietu VAT dla e-commerce, w tym unijnego systemu VAT OSS (obowiązujące w Polsce od 2021 roku), obecne regulacje wciąż wymagają usprawnień, których adresatami są miliony małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działania w świecie cyfrowym.

Autopromocja

Z perspektywy znacznej części reprezentowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą przedsiębiorców (należących do sektora MŚP), na szczególną uwagę zasługuje propozycja wprowadzenia jednolitego systemu rejestracji na potrzeby VAT (Single VAT ID). Mając na uwadze interesy sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, KIG apeluje o intensywne poparcie przez polskich decydentów rozwiązań wspierających polskich przedsiębiorców – w szczególności w zakresie tzw. jednolitej rejestracji na VAT.

„Implementacja nowych rozwiązań w zakresie jednolitej rejestracji na potrzeby rozliczania VAT w transakcjach transgranicznych skutecznie usunie jedną z najbardziej uciążliwych barier w handlu wewnątrzwspólnotowym i przyczyni się do wzmocnienia obecności polskich przedsiębiorstw na jednolitym rynku” – komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy muszą rejestrować się jako podatnicy VAT odrębnie w każdym państwie członkowskim, bez względu na to, czy dochodzi do ostatecznej sprzedaży towaru nabywcy końcowemu na terenie danego państwa, czy jedynie przechowuje się na jego terenie towar.

Zgodnie z analizą przedstawioną przez KE, unijny przedsiębiorca musi złożyć średnio 13 dokumentów aby ukończyć jedną procedurę rejestracji i składać rocznie do 60 formularzy w danym kraju. Uzyskanie numeru VAT w niektórych krajach jest długotrwałe (może trwać nawet 100 dni), a koszty obsługi tego systemu dla jednego przedsiębiorcy na jeden kraj rejestracji są szacowane nawet na 8000 EUR.

KIG zwraca uwagę, że rozszerzenie tzw. punktu kompleksowej obsługi VAT (One Stop Shop) na sprzedaż transgraniczną w 2021 r. stanowiło duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Jednak do dziś One Stop Shop nie obejmuje przedsiębiorców – podatników VAT – magazynujących towar w innym państwie członkowskim w celu odsprzedaży (co jest powszechną praktyką rynkową mającą na celu skrócenie terminu dostawy).

Komisja Europejska zaproponowała w pakiecie ViDA rozwiązanie, tzw. One Stop Shop 2.0, które ma polegać na:

  • budowie modułu transferowego do transgranicznego przemieszczania własnych zapasów w całej UE,
  • rozszerzeniu istniejącego modelu One Stop Shop na krajową sprzedaż B2C z centrów dystrybucyjnych,
  • wprowadzeniu unijnego zharmonizowanego mechanizmu odwrotnego obciążenia dla sprzedaży B2B.

„W efekcie One Stop Shop 2.0 umożliwi przedsiębiorcom pojedynczą rejestrację VAT UE i rozliczanie podatku VAT za pośrednictwem jednego portalu w całym łańcuchu logistycznym na terenie Wspólnoty – od zaopatrzenia i rozmieszczenia zapasów po sprzedaż konsumentom. Takie rozwiązanie znacząco wzmocni potencjał eksportowy polskich przedsiębiorców z sektora MŚP” – dodaje Piotr Soroczyński.

VAT in Digital Age – czym jest pakiet na który czekają MŚP w całej Europie?

Mówiąc najprościej, VAT in Digital Age (ViDA) to propozycja Komisji Europejskiej na zmianę regulacji prawnych dotyczących podatku VAT, która umożliwi krajom członkowskim UE wykorzystanie technologii w celu ulepszenia obecnego systemu VAT i lepszego zapobiegania oszustwom podatkowym.

Po wejściu w życie przepisów, które w oryginalnej propozycji powinny nastąpić stopniowo w latach 2024-2028, zajdą znaczące zmiany w sposobie rozliczania podatku VAT w krajach UE. To jedna z kluczowych regulacji w ramach unijnej strategii wprowadzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego na najbliższe lata. W obecnej fazie przewiduje się opóźnienie wdrożenia pakietu ViDA, jednak nie obejmowałoby ono reformy jednolitej rejestracji VAT, która powinna zostać wdrożona zgodnie z harmonogramem, tj. w styczniu 2025 roku.

 

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...