Wysokość wynagrodzeń we wrześniu 2023 r. Na co wskazują dane GUS?

Piotr Soroczyński - Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej
rozwiń więcej
Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
rozwiń więcej
Płace i infacja 2024 - dynamika, prognozy / INFOR

GUS dostarczył aktualne informacje dotyczące sytuacji zatrudnienia oraz poziomu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 roku. Te statystyki rzucają światło na aktualny stan polskiego rynku pracy i pozwalają ocenić, w jakim kierunku podąża gospodarka.

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 roku.

Autopromocja

Wysokość płac we wrześniu 2023

Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 10,91 PLN do 7379,887 PLN tj. o 0,1%. Wrzesień zazwyczaj przynosi wyraźne wzrosty płac, po korekcie z sierpnia. W płacach bardziej widoczne są bowiem wypłaty ruchomych części wynagrodzeń, takich jak premie i nagrody. Tegoroczny wzrost był mniejszy od typowego, zbliżony do oczekiwanego przez nas, choć niższy od wskazywanego przez rynek.

Roczna dynamika płacy zmniejszyła się z 11,9% w sierpniu. W okresie I – IX przeciętne uposażenie było wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 12,0%. Wypada przypomnieć, że w okresie I – XII 2022, płace były przeciętnie o 13,0% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Obserwowane we wrześniu pogorszenie rocznej dynamiki płac najprawdopodobniej będzie miało kontynuację w kolejnych miesiącach. Stopniowo ustępuje część czynników zazwyczaj odpowiedzialnych za dynamizację płac. Wolniej postępuje zmiana struktury zatrudnienia (kiedy powstają nowe lepiej płatne miejsca pracy, a te mniej atrakcyjne są opuszczane przez pracowników). W dobie słabszej koniunktury, mniej jest też ruchomych części wynagrodzeń – premii, nagród, wypłat w systemie akordowym. W okresie słabszych wyników firm, jest też mniej możliwości by podnosić ogółowi pracowników płace, w reakcji na zwiększenie płacy minimalnej.

Wskaźnik zatrudnienia we wrześniu 2023

Zatrudnienie we wrześniu okazało się o 6,0 tys. osób, tj. o 0,09% niższe niż przed miesiącem i wyniosło 6496,1 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku, zatrudnienie było wyższe o 2,3 tys. osób tj. o 0,04%.

Spadek zatrudnienia we wrześniu na poziomie 6,0 tysiąca osób należy potraktować jako ostrzegawczy. Po pierwsze jest on silnie asezonowy. W miesiącach letnich zazwyczaj mamy do czynienia ze wzrostami zatrudniania (głównie o pracowników sezonowych, ale i szczególnie we wrześniu naborami z puli tegorocznych absolwentów). To zazwyczaj jest wzrost zatrudnienia sięgający kilku tysięcy osób. Po drugie to nie jest odosobniony w tym roku spadek. Zatrudnienie kurczyło się już w sześciu z dziewięciu tegorocznych miesięcy.

Roczna dynamika zatrudnienia we wrześniu uległa poprawie z ujemnych -0,01% w sierpniu do dodatnich 0,04%. W okresie I – IX 2023, zatrudnienie było wyższe niż przed rokiem o 0,5%. Wypada przypomnieć, że w całym roku 2022 poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazał się przeciętnie o 2,6% wyższy od notowanego w roku 2021.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w październiku 2023

W październiku płace są zazwyczaj wyższe od wrześniowych, choć w ubiegłym roku wzrostu akurat nie było. W tegorocznym październiku, płace będą niemal identyczne z wrześniowymi. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac nie ulegnie zmianie i wynosić będzie wciąż 10,3%.

W przypadku poziomu zatrudnienia po październiku zazwyczaj oczekuje się stabilizacji lub niewielkiego wzrostu – liczonego w pojedynczych tysiącach osób. Tym jednak razem, odnotowany może być ponowny spadek. Oczekiwania dla października 2023 to spadek zatrudnienia o około 4 tys. osób.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...