E-deklaracja wymaga e-podpisu

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Deklaracje podatkowe można przesyłać elektronicznie za pomocą interfejsu dostępnego na stronie internetowej. E-deklaracja musi być podpisana kwalifikowanym e-podpisem.

NOWE PRAWO

Autopromocja

Struktura deklaracji i podań, sposoby przesyłania e-deklaracji oraz rodzaje podpisu elektronicznego, którym muszą być podpisane deklaracje i podania, określone zostały w rozporządzeniu ministra finansów z 24 grudnia 2007 r. (Dz.U. nr 246, poz. 1820). Od 1 stycznia podatnicy dzięki temu mogą przesyłać drogą elektroniczną 35 rodzajów deklaracji podatkowych i podań, w tym deklarację VAT-7. Wcześniej muszą jednak uzyskać od naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie potwierdzające możliwość składania e-deklaracji.

Rozporządzenie określa strukturę logiczną deklaracji, czyli podaje fragment danych w formacie XML, który umożliwia przesyłanie deklaracji. Dla podatników jest to jednak sprawa drugorzędna, ponieważ mają oni możliwość przesyłania deklaracji podatkowej za pomocą strony internetowej bez zagłębiania się w informatyczne terminy albo za pomocą programu Adobe Reader, który umożliwia czytanie plików PDF. Ministerstwo Finansów opracowało dla podatników instrukcję wysyłania formularzy interaktywnych. Jest ona dostępna na stronie www.e-deklaracje.mf.gov.pl. Postępując zgodnie z wytycznymi, podatnik, który posiada już zaświadczenie ZAS-E i bezpieczny podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, może sprawnie i dość szybko wysłać deklarację podatkową.

Chcąc przesłać e-deklarację za pomocą programu, należy przede wszystkim wejść na stronę internetową www.e-de-klaracje.mf.gov.pl, ściągnąć z niej plik o nazwie wtyczka.zip i rozpakować go do domyślnego katalogu plug_ins. Następnie należy uruchomić program Adobe Reader, wczytać do niego odpowiedni wzór formularza, wypełnić go oraz wybrać przycisk podpisz dane. Kolejne kroki będzie podpowiadał kreator.

Po wysłaniu e-deklaracji należy zapisać numer deklaracji. Po wysłaniu deklaracji numer ten wyświetli się na ekranie monitora. Aby być pewnym, że e-deklaracja została wysłana, należy po pewnym czasie (od 1 godziny do 24 godzin) wczytać do programu Adobe Reader formularz do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (czyli plik upo.pdf) i wpisać w nim numer referencyjny, który wcześniej został zapisany. Po otrzymaniu poświadczenia podatnik powinien mieć pewność, że e-deklaracja trafiła do urzędu skarbowego.

Ważne!

Na stronie internetowej www.e-deklaracje.mf.gov.pl można pobrać instrukcję wysyłania formularzy interaktywnych

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...