W Portugalii wychowujący dziecko zmniejszają swój podatek

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Podatnicy wychowujący dzieci w Portugalii mogą odliczać od podatku określone prawem kwoty. Wysokość ulgi zależy od statusu podatnika i liczby dzieci.

Portugalski system ulg prorodzinnych oparty jest na metodzie odliczenia określonych kwot od podatku. Łukasz Karwacki, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że wysokość tych kwot jest zależna od sytuacji osobistej i materialnej podatnika. Odmienne jest tylko podejście do alimentów orzeczonych przez sąd. Kwota uzyskana na tej podstawie jest wyłączona z podstawy opodatkowania.

Autopromocja

Wysokość ulgi

Podstawowym rodzajem odliczeń są odliczenia należne każdemu podatnikowi, ale różne w zależności od jego sytuacji życiowej.

- Osoba samotna może odliczyć 221,65 euro od podatku. Małżeństwo dwukrotność tej kwoty, dodatkowo kolejne 221,65 euro odliczy podatnik utrzymujący przodka, a 161,20 euro można odliczyć od podatku z tytułu każdego utrzymywanego dziecka. Samotny rodzic będzie mógł obniżyć swój podatek o kwotę 322,40 euro - tłumaczy Łukasz Karwacki.

Jednocześnie dodaje, że ciekawym rozwiązaniem stosowanym w Portugalii jest wypłacanie jednorazowych, wolnych od opodatkowania, kwot z okazji zawarcia małżeństwa. Natomiast już jako małżeństwo para zobowiązana jest do wspólnego rozliczenia podatkowego.

- W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych w Polsce para nie ma w tej kwestii możliwości zastosowania rozdzielnego rozliczenia, nawet gdyby było ono bardziej korzystne - stwierdza Łukasz Karwacki

Dodatek pieniężny

Kolejnym wsparciem dla rodziny jest dodatek płacony zgodnie z zasadami zasiłku macierzyńskiego. Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, wskazuje, że jest on płacony w Portugalii przez pierwsze dziesięć miesięcy życia dziecka, a więc około 42-44 tygodni.

- Rodzina może odliczyć odpowiednie kwoty z tytułu posiadania dziecka aż do ukończenia przez niego 15 roku życia (dla dzieci uczących się aż do 24 roku życia pod warunkiem zamieszkiwania z rodzicami). Posiadanie dziecka jest w tym wypadku jedynym warunkiem zastosowania takiego odliczenia - argumentuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Wsparcie w ciężkiej sytuacji

Z informacji ekspertów PricewaterhouseCoopers wynika też, że innym rodzajem wsparcia jest dodatek, który mogą otrzymać rodzice w ciężkiej sytuacji materialnej, a których dzieci się uczą. Uzyskanie takiego dodatku musi poprzedzić wniosek do instytucji państwowej będącej odpowiednikiem polskiej opieki społecznej.

- Warto wiedzieć, że w Portugalii istnieje ulga wspierająca rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi - dodaje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

ULGA NA CZŁONKÓW RODZINY

W Portugalii rodzina może także odliczyć 30 proc. wydatków na naukę każdego jej członka. Co prawda osoby samotne także mają taką możliwość, natomiast prorodzinność tej ulgi uwidacznia się przy zwiększeniu limitu odliczenia dla każdego z wychowywanych dzieci. Oczywiście niezbędne jest udokumentowanie poniesienia takich wydatków.

W celu zniwelowania różnic edukacyjnych rodziny, której łączne dochody nie przekraczają najwyższego progu podatkowego (obecnie 61 260 euro), może ona odliczyć od podatku 50 proc. wydatków na komputery, części komputerowe lub programy komputerowe.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...