Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.
- Nadanie czy dostarczenie? Kluczowa zasada w e-Doręczeniach
- Czy urząd może odrzucić pismo wysłane w terminie? Ministerstwo Finansów wyjaśnia
- Jak udowodnić terminowe nadanie dokumentów? O tym musisz pamiętać
Czy twoje elektroniczne pismo do urzędu rzeczywiście dotarło na czas? Ministerstwo Finansów opublikowało kluczowe wyjaśnienia dotyczące zasad e-Doręczeń, rozwiewając wątpliwości na temat tego, która data decyduje o zachowaniu terminu. Okazuje się, że liczy się moment nadania korespondencji, a nie jej faktyczne dostarczenie do urzędu. Sprawdź, jakie to ma konsekwencje i jak uniknąć problemów związanych z e-Doręczeniami.
Nadanie czy dostarczenie? Kluczowa zasada w e-Doręczeniach
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia, dotyczące kwestii zachowania terminów wynikających z prawa podatkowego przy korzystaniu z usługi e-Doręczenia. Chodzi o kwestie tego, kiedy przypada data wniesienia pisma na adres do doręczeń elektronicznych organu podatkowego.
„Zachowanie terminu na gruncie Ordynacji podatkowej stwierdza się na podstawie daty nadania korespondencji przez nadawcę w systemie usługi e-Doręczenia, a nie na podstawie daty akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia” – napisał resort finansów w wyjaśnieniu.
Czy urząd może odrzucić pismo wysłane w terminie? Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Resort finansów powołał się na przepisy Ordynacji podatkowe, według której” termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało wysłane na adres do doręczeń elektronicznych”. MF przypomniał, że wg Ordynacji podatkowej „stwierdza się na podstawie daty nadania korespondencji przez nadawcę w systemie usługi e-Doręczenia, a nie daty akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia”. Według resortu „akceptacja nadania korespondencji jest jednym ze zdarzeń zachodzących w ramach procesu doręczenia”.
Jak udowodnić terminowe nadanie dokumentów? O tym musisz pamiętać
„W związku z tym uzyskanie "Potwierdzenia otrzymania" pisma wysłanego na adres do doręczeń elektronicznych organu podatkowego nawet z kilkudniowym opóźnieniem, w szczególności po upływie terminu, nie będzie wywoływać dla składającego negatywnych konsekwencji. O ile nadawca posiada dowód otrzymania od dostawcy usługi (np. Poczty Polskiej) rejestrowanego doręczenia elektronicznego, wskazujący na datę nadania korespondencji w ustawowym terminie” – czytamy w wyjaśnieniu Ministerstwa Finansów.