Lepsza wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem od 2015 r.

urząd skarbowy, podatki, PIT
Od 1 stycznia 2015 r. powinna wejść w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której zostanie usprawniona wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rząd zamierza w ten sposób spełnić obietnice złożone w 2011 r.

Proponowane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu administracji podatkowej wymagały modyfikacji ustawy o podatku dochodowym. Projekt ustawy z takimi zmianami został już przygotowany do głosowania w sejmie.

Autopromocja

Według proponowanej ustawy Urząd Skarbowy mógłby gromadzić dane o dochodach podatników na podstawie informacji przesyłanych przez pracodawców, biur maklerskich i innych instytucji pobierających zaliczkę na podatek dochodowy lub podatek zryczałtowany.

Na podstawie tych danych fiskus mógłby w formie elektronicznej przedstawić podatnikom wstępnie wypełniony formularz PIT. Każdy mógłby dokonać jednak odpowiednich korekt – wspólnego rozliczenia z współmałżonkiem, odpisu 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, wykorzystania ulg, itp. Po dokonaniu zmian wystarczyłoby tylko zatwierdzić wprowadzone zmiany i zaktualizowane dane wróciłyby do urzędu. Skorzystanie z tej możliwości będzie jednak prawem podatnika a nie jego obowiązkiem.

Projekt zakłada utworzenie indywidualnych kont dla każdego podatnika na tworzonym właśnie portalu podatkowym. Portal ten ma być częścią przyszłego systemu e-podatki, który ma zastąpić używany obecnie system Poltax.

Konta na Portalu Podatkowym od marca 2015 roku

Nowa ustawa nakłada na pracodawców i innych płatników podatku obowiązek przesyłania informacji do Urzędu Skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną. Jedynie firmy zatrudniające mniej niż 5 osób będą mogły nadal przesyłać dokumentację w formie papierowej.

- Prezentując podatnikom już wypełnione oświadczenia PIT, Urząd Skarbowy będzie mógł uniknąć żmudnego weryfikowania PIT-ów, korygowania często pojawiających się błędów i zmniejszy ilość papierowych dokumentów. To ma usprawnić i przyśpieszyć pracę urzędu, co opłaci się nam wszystkim – wyjaśnia Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Wyższa ulga na dzieci dla wychowujących troje i więcej dzieci w 2015 r.

- Dla naszego biura bardzo istotną kwestią w proponowanych zmianach jest obowiązek przesyłania danych w formie elektronicznej. Obecnie korzystamy z tej formy w takim zakresie jak to tylko możliwe, co daje nam oszczędność czasu i pieniędzy. W ten sposób możemy też liczyć na szybsze informacje zwrotne z urzędu skarbowego, co jest bardzo istotne np. w przypadku konieczności uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Wprowadzenie tego obowiązku to dla nas bardzo dobry kierunek zmian, choć zmuszenie wszystkich podatników do takiego działania może być problemem – dodaje.


Źródło: Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o.

Biuro od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...