Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w ocenie ekspertów

Eksperci: klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to krok w dobrą stronę / Fotolia
Zdaniem ekspertów proponowana przez Ministerstwo Finansów klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to krok w dobrą stronę. Polska, obok Rosji, Białorusi, Turcji i Serbii, jest w Europie w czołówce krajów, z których nielegalnie eksportuje się najwięcej kapitału.

"Polska jest na dobrej drodze. Widzimy duże zaangażowanie ze strony Ministerstwa Finansów, które chce ukrócić uchylanie się od opodatkowania przez duże firmy. Chodzi o uchwaloną już ustawę o rajach podatkowych, a także o klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania zawartą w projektowanej noweli Ordynacji podatkowej" - powiedziała PAP Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Autopromocja

Unikanie płacenia podatków nie tylko uszczupla budżety państw, ale także zaburza konkurencję - wskazuje Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Jak dodaje, afera LuxLeaks dobitnie pokazuje, iż podczas gdy uczciwe firmy i zwykli obywatele płacą kilkunastoprocentowy podatek, wielkie korporacje "załatwiają sobie" podatek dwuprocentowy.

"Ukrócenie tego procederu zależy jednak nie tylko od MF, ale także od poparcia społecznego, poparcia biznesu, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Jest niezwykle istotne, by to one zrozumiały, że klauzula dotycząca unikania opodatkowania jest w ich interesie. Mała firma nie może zatrudnić doradcy podatkowego z Wielkiej Czwórki, nie stać jej na założenie biura zarządu w Luksemburgu i tworzenie firm-wydmuszek" - zauważyła Żebrowska-Fresenbet.

"Te przepisy nie są skierowane przeciw Kowalskiemu, który ma mały zakład pod Warszawą. Przeciwnie - działają na jego korzyść. Mam nadzieję, że rząd wykaże się wolą polityczną, by je wprowadzić" - dodała ekspertka.

Ujawnienie karuzeli podatkowej pogrążyło firmę

Praktyki, które ułatwiają unikanie płacenia podatków przez osoby fizyczne i spółki transnarodowe, są szeroko stosowane, w niektórych wypadkach w celu zwiększenia "konkurencyjności podatkowej". Jednak resort finansów rewiduje obecnie polskie prawo podatkowe, mając na celu ograniczenie unikania płacenia podatków przez spółki, stwierdza raport "Ukryte zyski: rola UE we wspieraniu niesprawiedliwego, światowego systemu podatkowego" autorstwa Instytutu Globalnej Odpowiedzialności i sieci Eurodad, która skupia 47 organizacji pozarządowych z 19 europejskich krajów. Według raportu istnienie rajów podatkowych i unikanie opodatkowania przez wielkie korporacje uderza szczególnie w kraje najbiedniejsze.

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji przepisów podatkowych zawierający klauzulę trafił w zeszłym tygodniu do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Klauzula ma pomóc w zwalczaniu sztucznych konstrukcji prawnych, niemających gospodarczego sensu, które są wykorzystywane przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku.

Jak komentował podczas prezentacji raportu Cezary Krysiak, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej MF, Polska mimo członkostwa w UE i OECD, tak jak kraje rozwijające się nadal przede wszystkim importuje, a nie eksportuje kapitał, jak najbogatsze kraje Zachodu, z których pochodzą wielkie korporacje.

Zmiany w ordynacji podatkowej - klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

"Ciągle jesteśmy tzw. krajem źródła. My też importujemy kapitał i chcemy zatrzymać podatek w naszym kraju. Konkurencja podatkowa pomiędzy krajami prowadzi do tego, że w sposób nieuczciwy uatrakcyjnia się swój system podatkowy kosztem innych państw, ściągając w ten sposób inwestorów. (...) Dla nas podstawowym celem jest w tej chwili przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania"- podkreślił Krysiak.

Z kolei według raportu Global Financial Integrity nasz kraj znalazł się w gronie 20 państw świata, z których w latach 2002-2011 "wyeksportowano" w nielegalny sposób najwięcej kapitału. Z państw europejskich obok nas są to jeszcze Rosja, Białoruś, Turcja i Serbia. Zgodnie z zestawieniem, które znalazło się w opracowaniu, Polska zajmuje 18. miejsce na świecie, jeśli chodzi o nielegalny odpływ kapitału w dziesięcioleciu 2002-2011.

W ciągu ostatniej dekady średnio rocznie wypływało z Polski blisko 5 mld dol. Skumulowana wartość tego kapitału wynosi 49,39 mld dol. W 2011 r. było to 9,14 mld, w 2010 r. 10,62 mld. Mimo że w ostatnich latach widać nieznaczną poprawę, początek poprzedniej dekady był znacznie lepszy. Między 2002 a 2005 rokiem odpływy wynosiły od 0,4 do maksymalnie 1,9 mld dol.

Według wyników dziennikarskiego śledztwa, opisanych w zeszłym tygodniu przez 40 europejskich gazet, w latach 2003-2012 ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon czy Ikea zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy, dzięki którym płaciły one bardzo niskie podatki. Wskutek takich praktyk państwa, gdzie przedsiębiorstwa te osiągały zyski, straciły miliardy euro niezapłaconych podatków - wynika z ustaleń Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). Dochodzenie nazwano Luxemburg Leaks (LuxLeaks). (PAP)

mww/ son/ bk/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...