Niższe ceny gazu od 1 września 2015 r.

Niższe ceny gazu od 1 września 2015 r.
Od 1 września gaz będzie tańszy. Spadające ceny surowców i niższe kursy na Towarowej Giełdzie Energii pozwoliły obniżyć taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny dla klientów indywidualnych i biznesowych,] o 6,5 proc dla gazu ziemnego wysokometanowego oraz o 2,5 proc. dla gazu zaazotowanego.

– W związku z decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowa taryfa wejdzie w życie 1 września. Analiza portfela zakupu gazu i niskie ceny na Towarowej Giełdzie Energii pozwoliły nam na obniżenie taryf, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria prezes Tomasz Bukowski z PGNiG Obrót Detaliczny.–  Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowa taryfa będzie obowiązywała do końca roku.

Autopromocja

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Nowe stawki za gaz mają obowiązywać przez najbliższe 4 miesiące.

– Poziom obniżek cen gazu będzie wynosił około 6,5 proc. dla gospodarstw domowych oraz klientów biznesowych, natomiast sama zmiana na rachunkach to około 4 proc. w związku z tym, że pozostałe składniki nie ulegną zmianom informuje Tomasz Bukowski.

Pozostałe składniki to opłata abonamentowa oraz opłata za dostarczenie gazu. Uwzględniając zróżnicowanie cen i stawek opłat w różnych grupach taryfowych, spadek całkowitych płatności z tytułu dostarczenia paliwa gazowego (obejmującej cenę gazu, opłaty dystrybucyjne oraz abonament) widoczny na rachunkach wyniesie średnio 4,5 proc. dla gazu ziemnego wysokometanowego oraz 1,9 proc. dla gazu zaazotowanego.

Wrześniowa obniżka cen gazu ma nadzwyczajny charakter. PGNiG Obrót Detaliczny miał już taryfę na ten rok zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki i miała ona obowiązywać do końca grudnia. Wobec systematycznych i – jak wiele wskazuje – trwałych spadków cen, w połowie roku rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia nowych stawek.

Umowy terminowe po zmianach (książka)

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

–  Nasze decyzje taryfowe podążają za zmieniającym się rynkiem – tłumaczy prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Od jakiegoś czasu obserwujemy spadek cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, dlatego aby zachować właściwą pozycję konkurencyjną i bronić rynku, nasza spółka stara się w taki sposób kształtować swoje taryfy, aby odpowiadały sytuacji rynkowej. Wydaje nam się, że obecna oferta, którą kierujemy do odbiorców, dodatkowo wzbogacana o programy rabatowe, które prowadzimy od I kwartału tego roku, pozwoli spółce utrzymać właściwą pozycję na rynku.

Ceny gazu na światowych rynkach powiązane są z cenami ropy naftowej, a ta od ponad roku systematycznie tanieje. Rok temu baryłka tego surowca kosztowała ponad 100 dolarów, a dziś ok. 44 dolary. To, ile się płaci za gaz, nie jest aż tak silnie powiązane z rynkiem. Ceny w taryfach wynikają na ogół z długoterminowych umów z dostawcami, ale i one wraz ze spadkiem notowań ropy są coraz niższe.

Księgowość
Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...