Zasada istotności do tej pory nie była określona wprost w ustawie o rachunkowości (istotność wywodzono z art. 4 ust. 3 w powiązaniu z art. 8 ust. 1 uor). Dlatego wprowadzenie zasady istotności wprost należy uznać za rozwiązanie dobre i porządkujące katalog zasad rachunkowości.
Nowelizacja wprowadziła również zapis, że nie można uznać poszczególnych zdarzeń gospodarczych tworzących informację w sprawozdaniu finansowym za nieistotne, jeśli ich suma o podobnym charakterze stanowi łącznie informację istotną. Zapis ten jest usankcjonowaniem w ustawie o rachunkowości dotychczasowego rozumienia (i stosowania) zasady istotności, choć często jednostka i audytor inaczej mogą postrzegać istotność.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Wprowadzona zasada istotności odnosi się jedynie do sprawozdań finansowych (jednostkowych i skonsolidowanych). Nie może się odnosić do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Te bowiem muszą być prowadzone nie tylko rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco, ale również muszą uwzględniać wszystkie zdarzenia gospodarcze niezależnie od ich wielkości (istotności).
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>