70 proc. podatku od odpraw dla prezesów od 1 stycznia 2016 r.

70 proc. podatku od odpraw dla prezesów / Fotolia
Wyjątkowo wysokie odprawy, czy odszkodowania dla prezesów spółek skarbu państwa powinny być opodatkowane 70-proc. stawką - przewiduje poprawka PiS do nowelizacji ustawy PIT przyjęta przez komisję finansów publicznych. Komisja sprecyzowała również, że podatek będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie z pierwotną wersją projektu, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie, odprawy i odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji prezesów i członków zarządów spółek z udziałem m.in. Skarbu Państwa miały być opodatkowane 65 proc. podatkiem. Podatek miałby być naliczany po przekroczeniu określonych limitów.

Autopromocja

Projekt budżetu państwa na 2016 rok

W przypadku odpraw przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 12 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji. Komisja zmieniła jednak ten zapis uznając, że w przypadku wynagrodzeń związanych z zakazem konkurencji właściwszy będzie limit w wysokości sześciu miesięcy.

Komisja w dniu 25 listopada br. zgodziła się także na kilka redakcyjnych poprawek, a także zapis, który przesądza, że podatek "od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych" będzie odprowadzany przez firmy, które dokonują wypłat. Kolejna przyjęta przez komisję poprawka precyzuje, że podatek będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Krystyna Skowrońska z PO pytała, co się stanie, gdy odszkodowania będą miały formę np. akcji, ale wiceminister finansów Konrad Raczkowski odpowiedział, że nie słyszał o takich przypadkach. Kolega klubowy Skowrońskiej Włodzimierz Nykiel zwrócił natomiast uwagę na konstytucyjną zasadę równości, która oznacza, że dwaj podatnicy w takiej samej sytuacji finansowej powinni być opodatkowani tak samo. Tymczasem po zmianach zatrudnieni w spółkach państwowych będą płacić podatek na zupełnie innych zasadach.

"Rodzi się pytanie, czy to nie jest naruszenie zasad konstytucji. Czy nie byłoby zasadne zwrócenie się o opinie w tym zakresie (...), chyba, że państwo macie takie?" - pytał Nykiel.

Szydło: chcemy, by pojawiły się dochody z nowych podatków i uszczelnienia VAT

"Opinii nie mamy, ale mamy doświadczenie wielu lat, mamy też zanotowane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które miały miejsce" - tłumaczył Tadeusz Cymański z PiS. Wyjaśnił, że normy konstytucyjne często w życiu się ze sobą zderzają; są orzeczenia, które mówią, że ochrona praw nabytych, albo prawo do własności może być - a nawet powinno być - naruszone, gdy ich ochrona łamie nadrzędną normę konstytucyjną - sprawiedliwości społecznej.

Cymański podkreślił, że prywatny właściciel nawet dla kaprysu może dać i 5 mln zł odprawy swojemu kuzynowi, który jest prezesem spółki, ale w spółkach skarbu państwa jest inaczej.

"Te gigantyczne odprawy są skandalem (...). Ta ustawa śmiało do Trybunału! Po pierwsze, kto będzie miał odwagę i śmiałość - i powiem, więcej - czelność zaskarżyć tę ustawę do Trybunału?" - pytał poseł. "Mogę w ciemno postawić, niezależnie od tego, kto w tym Trybunale będzie; jestem spokojny o stwierdzenie konstytucyjności" - mówił Cymański.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Wtórował mu przewodniczący komisji Wojciech Jasiński z PiS. Przyznał, że materia projektu jest trudna, ale jego zdaniem odpowiedzią na niektóre wątpliwości są właśnie przygotowane poprawki. "Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że to jest niezgodne z Konstytucją, to niech uzna. Ale ja proponuję dać szansę Trybunałowi Konstytucyjnemu w tym względzie" - mówił Jasiński. "Mamy dużą determinację przeprowadzenia tej ustawy" - podkreślił.

Natomiast wątpliwości dotyczące zgodności z konstytucyjną zasadą pewności opodatkowania i bezpieczeństwa prawnego wyrażało sejmowe biuro legislacji. Chodzi o to, że osoba zawierająca umowę ze spółką nie wie, jaki system opodatkowania będzie wobec niej miał zastosowanie. Struktura właścicielska firmy może się bowiem zmienić z dnia na dzień, co oznacza, że osoba odchodząca jednego dnia z firmy zapłaci 70 proc. podatek od odprawy, a odchodząca innego dnia zostanie rozliczona według skali.

Projekt ma zaledwie dwa artykuły, a uzasadnienie do niego zmieściło się na jednej stronie. Napisano w nim, że zmierza on do przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

"Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów" - napisano w uzasadnieniu.

Zdaniem autorów projektu zmiana wywoła "pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz finansowe dla budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu". Nowela miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.(PAP)

mmu/ dym/ malk/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?
21 lis 2024

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?
21 lis 2024

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia
21 lis 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?
21 lis 2024

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
21 lis 2024
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?
20 lis 2024

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
20 lis 2024
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT
20 lis 2024

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...