Komisja Palikota chce odliczenia dla kredytów refinansowych

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Komisja Przyjazne Państwo chce by z ulgi odsetkowej mogli korzystać podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt w innym banku w celu spłacenia kredytu mieszkaniowego.

Ulga odsetkowa nie obowiązuje od 1 stycznia 2007 r., ale dzięki zmianie, którą przygotowała sejmowa Komisja Przyjazne Państwo pod przewodnictwem posła PO Janusza Palikota, podatnicy mogliby kontynuować korzystanie z tej ulgi po 1 stycznia 2007 r. Przypomnijmy, że dzięki uldze odsetkowej podatnicy posiadali prawo do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu, które zapłacili w roku podatkowym. Z informacji od komisji wynika, że tę oraz wiele innych propozycji zmian komisja ma przyjąć na posiedzeniu w najbliższy czwartek, 17 kwietnia.

Autopromocja

Zastąpienie kredytu

Jak tłumaczy Aleksander Kacperczyk, starszy konsultant w Accreo Taxand, podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi odsetkowej było przeznaczenie kredytu na cele mieszkaniowe oraz zawarcie umowy kredytowej przed 31 grudnia 2006 r. (po tej dacie przepisy dotyczące ulgi zostały uchylone, jednak podatnicy, którzy nabyli prawo do odliczenia odsetek, zachowują je aż do 2027 roku).

- Analizując te przesłanki, Ministerstwo Finansów uznało, że zastąpienie kredytu mieszkaniowego tańszym kredytem refinansowym pozbawia podatników prawa do ulgi - mówi Aleksander Kacperczyk. Resort twierdzi bowiem, że otrzymanie kredytu refinansowego wiąże się z koniecznością zawarcia nowej umowy kredytowej, której celem nie jest sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, lecz spłata istniejącego zadłużenia.

Kontynuacja ulgi

Jak tłumaczył w wywiadzie dla Gazety Prawnej Janusz Palikot, Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt nowelizacji, na mocy której w sytuacji, gdy podatnik zaciąga kredyt w banku na spłatę odsetek od kredytu, który już posiada, będzie mógł taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zmianę taką zaproponowała Okręgowa Izba Radców Prawnych. Podczas prac komisji ekspert izby mec. Andrzej Dębiec wyjaśniał, że zaproponowana zmiana dotyczy refinansowania kredytu na cele mieszkaniowe i możliwości korzystania z ulgi po 1 stycznia 2007 r.

- Jeżeli chodzi natomiast o okres sprzed 1 stycznia 2007 r., to naszym zdaniem są podstawy do wydania przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnej tych przepisów, żeby umożliwić kontynuowanie korzystania z ulgi odsetkowej również tym podatnikom, którzy zrefinansowali kredyt na cele mieszkaniowe przed 1 stycznia 2007 r. - tłumaczy Andrzej Dębiec.

Potrzebna zmiana

Zdaniem ekspertów nowelizacja ustawy o PIT zakładająca wprowadzenie możliwości skorzystania z ulgi w przypadku zaciągnięcia kredytu refinansowego powinna korzystnie wpłynąć na rozliczenia podatników.

- Objęcie tzw. kredytów refinansowych ulgą odsetkową zrównałoby sytuację podatników likwidując nieuzasadnione różnice podatkowe pomiędzy sytuacją kredytów mieszkaniowych i refinansowych. Z uwagi na ewentualny retrospektywny skutek, zmiana wymaga jednak znacznej precyzji zarówno co do sformułowania przepisu, jak i w procesie oceny skutków budżetowych - stwierdza Marek Jarocki, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young. Aleksander Kacperczyk zwraca z kolei uwagę, że zmiana ta może przyczynić się do ograniczenia niekorzystnych praktyk niektórych banków, które wykorzystując obawy klientów przed utratą prawa do ulgi odsetkowej w przypadku zmiany sposobu kredytowania podnosiły koszty spłaty dotychczasowych kredytów mieszkaniowych.

Jak wyjaśnił GP przewodniczący Janusz Palikot, zaproponowaną zmianę w pełni zaakceptowało Biuro Analiz Sejmowych, biuro legislacyjne i są one zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Ważne!

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać podatnicy, którym w latach 2002-2006 udzielono kredytu mieszkaniowego (którzy podpisali w tym czasie umowy)

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...