Zmiany w podatku akcyzowym zwiększą szarą strefę

Zmiany w podatku akcyzowym zwiększą szarą strefę / www.sxc.hu
Konfederacja Lewiatan oceniła poselski projekt ustawy o podatku akcyzowym. Jej zdaniem wprowadzenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego dla firm pośredniczących w handlu wyrobami tytoniowymi przyczyni się do zwiększania szarej strefy, uszczupli wpływy podatkowe oraz niekorzystnie wpłynie na konkurencję pomiędzy podmiotami działającymi w szarej strefie, a tymi które zajmują się legalnym handlem.

Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, nałożyła na pośredniczące podmioty tytoniowe nowe obowiązki, w tym m.in. obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Ma on zapobiegać nieprawidłowościom na rynku obrotu suszem tytoniowym, które polegają na jego sprzedaży firmom nieuprawnionym, bez zapłacenia podatku akcyzowego. Z prezentowanych podczas prac w Komisji Finansów Publicznych przez Ministerstwo Finansów szacunkowych danych wynikało, że w okresie od stycznia 2013 do czerwca 2015 roku nieprawidłowości w obrocie suszem tytoniowym przez nieuczciwe pośredniczące podmioty tytoniowe (PPT) uszczupliły skarb państwa o kwotę 872 mln. złotych.

Autopromocja

Tymczasem poselski projekt przewiduje wprowadzenie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni zaproponowanym rozwiązaniom. Pozostają one w sprzeczności do zapowiedzi rządu dotyczącymi walki z wyłudzeniami podatku VAT, uszczelnieniem poboru wszystkich podatków oraz obserwowaną skalą szarej strefy w obrocie wyrobami tytoniowymi - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana na podstawie nowych przepisów zwolnienie mogłyby uzyskać praktycznie wszystkie podmioty pośredniczące w obrocie tytoniem z siedzibą w Polsce.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Największe zastrzeżenia budzą niejasne wymagania, takie jak:

  1. Posiadanie odpowiedniej infrastruktury do przechowywania suszu. Mogą to być w pełni profesjonalne magazyny, prowadzone z zachowaniem wszelkich norm, oraz z odpowiednimi zabezpieczeniami i ochroną obiektów przed kradzieżą, czy też wystarczy posiadać przysłowiowy garaż?
  2. Prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania tytoniu. Mogą to być zakłady, które przetwarzają surowiec tytoniowy w taki sposób, że nadaje się on do przechowywania przez wiele lat, czy też wystarczy przetworzenie tytoniu polegające na usunięciu piasku z surowca tytoniowego np. przy pomocy sita budowlanego?
  3. Sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązanie się z zobowiązań podatkowych. Właśnie najlepszym sposobem weryfikacji tego faktu jest zdolność uzyskania zabezpieczenia akcyzowego, które może mieć jedną z wielu form przewidzianych przez ustawę o podatku akcyzowym:
  • depozytu w gotówce,
  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej,
  • czeku potwierdzonego przez osobę prawną,
  • weksla własnego,
  • innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...